Pac-Man nie chce umrzeć. Właśnie trafił na Facebooka
Kultowa gra, pomimo ponad 40 lat na karku, pojawia się w coraz to nowych odsłonach na różnych platformach. Od dziś możesz w niego zagrać także na Facebooku, gdzie właśnie zadebiutowała zupełnie nowa gra Pac-Man Community.
Legendarna żółta kropka za nic nie chce odejść do lamusa. Dopiero co opisywaliśmy na łamach Spider’s Web edycję specjalną smartfona OnePlus Nord 2, poświęconą właśnie Pac-Manowi, a dziś Facebook (czy raczej Meta) ogłosił, iż na platformie Facebook Gaming debiutuje Pac-Man Community; nowa gra opracowana przez oryginalnych twórców, czyli Bandai Namco Entertainment, we współpracy ze studiem Genvid.
Pac-Man Community to gra multiplayer i nie tylko.
Jak na XXI-wieczną odsłonę Pac-Mana przystało, Community z założenia ma być grą multiplayer dla maksymalnie 4 graczy, którzy rywalizują ze sobą, zbierając okruchy z labiryntów i unikając potworków.
Niestety osobiście nie mogłem tego przetestować, bo każdorazowa próba dołączenia do meczu kończyła się… tak:
Na oficjalnych zrzutach ekranu widać jednak, iż wciąż patrzymy na klasycznego stworka, w delikatnie tylko zmienionej oprawie graficznej.
Nie jest to próba przeniesienia legendy do trójwymiaru, choć mamy do dyspozycji np. tryb Watch, w którym plansze widoczne są w rzucie izometrycznym.
Skoro zaś o planszach mowa, to wszyscy użytkownicy mogą tworzyć własne labirynty i udostępniać je społeczności graczy. Trzeba przyznać, że jak na grę, która dopiero co powstała, plansz jest już naprawdę sporo.
W Pac-Man Community nie zabrakło też klasycznego Pac-Mana, przeniesionego 1:1 z oryginału. W tym trybie gramy solo, zmagając się wyłącznie z komputerem i własnymi ograniczeniami. Classic Arcade zachował też oryginalny, 8-bitowy soundtrack, podczas gdy w całej reszcie gry towarzyszą nam motywy jazzowe/big-bandowe, bazujące na oryginalnej muzyce.
Niesłabnąca popularność Pac-Mana nie przestaje mnie zdumiewać.
Sam zagrywałem się w Pac-Mana 25 lat temu na popularnym wówczas w Polsce Pegasusie i darzę tę grę ogromnym sentymentem, jednak gdyby ktoś mnie spytał, to nie dałbym jej najmniejszych szans na przetrwanie próby czasu. Archaiczna grafika, łopatologiczny gameplay… pozornie wydaje się, że popularność Pac-Mana jest irracjonalna.
Patrząc jednak na tę kwestię zupełnie „na chłodno”, Pac-Man – gra, która powstała ponad 40 lat temu – idealnie wpisuje się w potrzeby dzisiejszych „casualowych” graczy. Można rozegrać szybką partyjkę, a można się wciągnąć na długie godziny. W nowych odsłonach Pac-Man jest też niczym gra typu endless-runner, w którą można grać bez końca. Podobnie zresztą jak będzie można grać w Pac-Man Community, dzięki aspektowi multiplayerowemu i możliwości tworzenia labiryntów przez graczy. Archaiczna grafika i łopatologiczny gamplay są w tym układzie największą zaletą, bo Pac-Man jest dostępny dla każdego, na coraz większej liczbie platform. To fenomen, który za nic nie chce umrzeć.