REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Sprzedawał w Polsce podróbki padów do PS4, grozi mu 5 lat więzienia. Jak poznać podróbkę?

Policja z Tomaszowa Mazowieckiego aresztowała handlarza podrobionymi towarami. Zatrzymany 34-mężczyzna handlował padami do konsol, z czego znaczna część to urządzenia dla PlayStation 4. Teraz grozi mu nawet pięć lat pozbawienia wolności. Jak rozpoznać tego typu podróbki oraz jak ich unikać?

21.12.2021
18:20
Handlarz podróbkami DualShock 4 zatrzymany. Jak poznać podróbkę?
REKLAMA

Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi otrzymał informacje o potencjalnym handlu nielegalnymi towarami. Policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego zatrzymali 15 grudnia 2021 r. 34-mężczyznę, który w wykorzystywanej powierzchni magazynowej posiadał około 2400 podrobionych towarów. Podejrzany został aresztowany, teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Wśród podrobionych produktów dużą część stanowiły kontrolery DualShock 4 dla PlayStation 4.

PlayStation 4 to aktualnie najpopularniejsza konsola w Polsce, z największą liczbą posiadaczy. Dlatego nic dziwnego, że to właśnie kontrolery dla platformy Sony stanowiły znaczą część oferty handlarza nielegalnymi towarami. Na zdjęciach udostępnionych przez policję z Tomaszowa Mazowieckiego możemy zobaczyć kartony z padami DualShock 4 w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Widać na nich także poszczególne elementy kontrolerów, jak np. przednia obudowa.

Podrobione DualShocki trafiały na sprzedaż do Internetu, ale również do stacjonarnych sklepów działających na terenie Łodzi, Bielska-Białej oraz Bytomia. Policja szacuje, że łączna wartość 2400 pozyskanych podróbek towarów to aż 450 tys. zł. Nie wiadomo, jaką dokładnie część całego zbioru stanowią kontrolery DualShock 4.

 class="wp-image-1982843"
 class="wp-image-1982846"

Jak rozpoznać podrobiony pad DualShock 4 dla konsoli PlayStation 4 i jak unikać podróbek?

Pierwszym elementem, który powinien wzbudzać podejrzenie, zawsze jest cena. Gdy ta znacząco odbiega od średniej na takich platformach jak Ceneo czy Allegro, to możemy mieć podejrzenia, iż kryje się za tym coś więcej niż tylko agresywna polityka rabatowa sprzedającego. Współcześnie żyjemy w czasach niedoborów podzespołów, co przekłada się na kryzys w dostępności urządzeń elektronicznych. Cena elektroniki przejawia tendencję do wzrostów, nie spadków. Dlatego pady tańsze o 30 - 50 proc. względem pozostałych ofert zawsze powinny budzić podejrzenia. Nowy DualShock 4 za 110 - 150 zł, zwłaszcza z portali aukcyjnych, to raczej podróbka.

Jeśli jednak nabędziemy kontroler DualShock 4 w promocyjnej cenie, warto dokładnie się mu przyjrzeć, najlepiej posiadając oryginalny kontroler (np. ten dodawany do pudełka z konsolą) w celu porównania. Badanie warto zacząć od analogów. Te w podrobionych padach mają nieco mniej chropowatą powierzchnię. Spójrzcie również na przycisk PlayStation/Home między analogami. W każdym wariancie kolorystycznym poza czernią ten przycisk jest szary. Z kolei w podrobionych padach zastosowano czarny wariant, tak jak w podstawowym czarnym modelu.

 class="wp-image-1982816"
Przycisk PS/HOME w każdym wariancie poza czarnym powinien mieć szarą barwę. Analogi muszą być odpowiednio chropowate.

Zwracaj uwagę na:

REKLAMA
  • Cenę (110 - 160 zł budzi ogromne podejrzenia)
  • Fakturę ogumienia analogów
  • Kolor przycisku PlayStation/Home
  • Europejskie certyfikaty na naklejce na spodzie obudowy
  • Działanie i dźwięk przycisków

Warto również porównać naklejki na spodzie. Oryginalne pady mają na nich naniesione europejskie certyfikaty zgodności, których próżno szukać w podróbkach tworzonych na rynek globalny. Bardziej doświadczeni gracze, którzy spędzili sporo czasu na PlayStation 4, powinni także poczuć różnicę podczas wciskania przycisków. Te wydają nieco inny dźwięk, nieco różni się także odczucie użytkownika towarzyszące ich wciskaniu. Trudno za to rozpoznać podróbkę po analizie pudełka. Wiele z nich jest pakowanych do oryginalnych opakowań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA