REKLAMA

Sonda Parker Solar Probe z nowymi rekordami. Najszybszy obiekt stworzony przez człowieka był najbliżej Słońca

Sonda kosmiczna Parker Solar Probe pobiła dwa rekordy na raz. Nie dość, że zbliżyła się na najmniejszą odległość od Słońca, to jeszcze pobiła rekord prędkości zostając najszybszym urządzeniem stworzonym przez człowieka.

29.11.2021 09.30
parker solar probe
REKLAMA

W niedzielę 21 listopada o godzinie 9:25 polskiego czasu, gdy większość ludzi powoli budziła się do życia, sonda kosmiczna Parker Solar Probe dokonywała czegoś wielkiego, przelatując w odległości zaledwie 8,5 miliona kilometrów od powierzchni Słońca.

REKLAMA

Dla porównania Ziemia oddalona jest od Słońca o średnio 150 mln km, Wenus o 108 mln km, a pierwsza planeta od Słońca, Merkury o niecałe 58 mln km. Fakt zatem, że sonda wysłana z Ziemi zbliżyła się do Słońca na zaledwie 8,5 mln km, jest czymś niebywałym.

 class="wp-image-1952138"
Orbita sondy Parker Solar Probe. Na żółto oznaczono okrążenia, które sonda już wykonała. Na czerwono oznaczono przyszłą trajektorię lotu.

Ze Słońcem jest tak, że im bardziej się do niego zbliżamy, tym większą prędkość uzyskujemy. Z tego też powodu np. sondy lecące do Merkurego potrzebują wielu lat na wytracanie prędkości na tyle, aby przy zbliżeniu do Merkurego mieć wystarczająco niską prędkość pozwalającą na wejście na orbitę.

Sonda Parker Solar Probe pobiła dwa rekordy naraz

Wracając jednak do sondy Parker Solar Probe: w momencie największego zbliżenia do Słońca sonda uzyskała rekordowo wysoką prędkość. Dokładnie o 9:25 polskiego czasu w ubiegłą niedzielę Parker poruszał się z prędkością 586 864 km/h, a więc w ciągu każdej sekundy przemierzał ponad 163 km.

Sonda Parker Solar Probe pobiła rekord prędkości obok Słońca

W tym też momencie sonda pobiła dwa rekordy: jednocześnie stała się najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka oraz pierwszą sondą kosmiczną, która tak bardzo zbliżyła się do Słońca.

Informacje zebrane przez sondę Parker Solar Probe w tym miejscu orbity pozwolą naukowcom lepiej zapoznać się z bliskim otoczeniem Słońca, z rejonem, w którym powstaje tzw. wiatr słoneczny, czyli stały strumień wysokoenergetycznych cząstek, które uciekając od Słońca, wypełniają cały Układ Słoneczny.

Dane z samego przelotu sonda Parker Solar Probe zacznie przesyłać na Ziemię 24 grudnia i zakończy 9 stycznia 2022 r.

Misja sondy kosmicznej Parker Solar Probe
REKLAMA

Sonda Parker Solar Probe będzie biła własne rekordy

Warto jednak podkreślić, że oba rekordy zbyt długo nie zagoszczą na listach rekordów. Parker Solar Probe w toku kolejnych okrążeń Słońca, będzie wytracała energię podczas przelotów w pobliżu Wenus, dzięki czemu będzie w stanie coraz bardziej zbliżać się do Słońca i tym samym uzyskiwać coraz większe prędkości. W 2025 r. sonda zbliży się do Słońca na zaledwie 4,3 mln km i powinna wtedy osiągnąć prędkość 690000 km/h. Jest więc zatem na co czekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA