REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Apple nie zdzierżył Pegasusa. Firma pozywa Izraelczyków za łamanie iPhone'ów

Apple pozywa NSO Group, czyli twórców niesławnego Pegasusa. To oprogramowanie wykorzystywane przez rządy do śledzenia obywateli atakuje urządzenia mobilne, w tym iPhone'y.

23.11.2021
21:25
apple-pegasus-pozew-nso-group-szpiegowanie
REKLAMA

Pegasus to nazwa oprogramowania szpiegującego, z którego korzystają rządy do inwigilowania swoich obywateli. Wedle wielu poszlak połasił się na nie polski rząd i mogło ono zostać wykorzystane do pochwycenia Sławomira Nowaka. NSO Group, czyli programiści odpowiedzialni za jego rozwój, trafiło jednak niedawno pod lupę FBI i na czarną listę Stanów Zjednoczonych, a teraz wytacza przeciwko nim prawnicze działa jedna z największych i najbogatszych korporacji na świecie.

REKLAMA

Apple kontra Pegasus

Firma z Cupertino ogłosiła, że złożyła pozew przeciwko Izraelczykom za to, że Pegasus atakuje urządzenia Apple'a. Przedsiębiorstwo zarządzane przez Tima Cooka wzywa NSO Group do zaprzestania korzystania z oprogramowania stworzonego przez firmę z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Apple podjąć swoją decyzję po ujawnieniu, że Pegasus był wykorzystywany nie tylko do walki z przestępcami, ale również do inwigilacji dziennikarzy, aktywistów działających na rzecz ochrony praw człowieka itp. Przygotowanie dokumentów i podjęcie decyzji o złożeniu pozwu trwało kilka miesięcy.

Co ma Apple do ugrania w sporze z Pegasusem?

Craig Federighi wypowiadający się w imieniu składającej pozew firmy zaznacza, że takie podmioty jak NSO Group wspierane są przez rządy, a tak naprawdę nie można efektywnie kontrolować ich działań. Jakie jednak dodatkowe motywacje ma Apple w tej sprawie, że postanowił zatrudnić armię prawników?

Chodzi tutaj głównie o to, że Apple chwali się, iż jego urządzenia zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że Pegasus jest dla nich prawdziwą solą w oku. Z ujawnionych dokumentów wynika bowiem, że pomimo użytych przez firmę zabezpieczeń, iPhone'y udało się w przeszłości już złamać.

REKLAMA

To nie pierwszy pozew wobec NSO Group za Pegasusa.

Już w 2019 r. prawnicze działa przeciwko twórcom niesławnego oprogramowania wytoczył WhatsApp należący do Mety, czyli właściciela Facebooka. Jego twórcy uznali, że Pegasus atakował aż 1400 spośród jego użytkowników z wykorzystaniem oprogramowania typu spyware poprzez lukę w aplikacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA