REKLAMA

Wyciek danych w ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego. GUS ujawnił dane setek Polaków

Dziś ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego 2021. I pierwsza, kompromitująca wpadka - wyciek danych. Trudno zacząć ten tekst inaczej, niż westchnieniem i pytaniem o to, czy coś w tym kraju może w końcu zacząć działać.

30.09.2021 13.26
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny ma służyć administracji publicznej w lepszym zrozumieniu potrzeb suwerena. Przekrojowe pytania i udzielane na nie odpowiedzi ułatwią stworzenie licznych potrzebnych modeli statystycznych. Choć bez wątpienia sposób przeprowadzania spisu budzi pewne wątpliwości szczególnie w zakresie ochrony prywatności i anonimizowania danych.

REKLAMA

Czytaj też:

To jednak i tak bez znaczenia, skoro – jak się okazuje – wystarczy niedbalstwo urzędniczki Głównego Urzędu Statystycznego, by wszelkie powyższe wątpliwości straciły sens. Jak tu bowiem zastanawiać się nad prywatnością danych, skoro te i tak trafiają do obiegu publicznego przez ludzki błąd?

Wyciek danych. Setki adresów e-mail na widoku. Wpadka w ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego.

O wycieku danych jako pierwszy poinformował Niebezpiecznik. Jeden z czytelników serwisu dostał odpowiedź od GUS-u na zadane przez niego pytanie. Co w tym dziwnego? Wyraźnie wiele osób było zainteresowanych odpowiedzią – urzędniczka zdecydowała się więc dodać wszystkich petentów do listy odbiorców maila. Tej jawnej, nieukrytej.

Na szczęście realne szkody są względnie niewielkie. Poszkodowani obywatele, których maile trafiły do wiadomości publicznej, mogą obawiać się ataków ze spamem na wycieknięte adresy, ale to w zasadzie koniec zagrożeń. Nie należy jednak bagatelizować tej wpadki: skoro GUS i jego pracownicy są tak biegli w przetwarzaniu i ochronie danych, to strach pomyśleć co się dzieje z tymi realnie wrażliwymi.

Jak przystąpić do spisu powszechnego?

W spisie powszechnym można wziąć udział na trzy sposoby:

  • Można udać się do dowolnego urzędu statystycznego, wojewódzkiego, miasta i gminy, gdzie będą czekać przygotowane miejsca spisowe.
  • Można zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i odpowiedzieć słownie na pytania.
  • Można przez Internet, przez witrynę spis.gov.pl

Do kiedy Spis Powszechny?

Dziś już ostatni dzień na dokonanie Spisu.

REKLAMA

Czy można odmówić dokonania Narodowego Spisu Powszechnego?

Nie można. Jeżeli ktoś zapomni dokonać spisu, będzie się z tą osobą kontaktował rządowy rachmistrz. Odmowa udzielenia informacji grozi karą do 5 tys. zł. Za podanie fałszywych informacji grozi kara do dwóch lat więzienia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA