REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Narodowy spis powszechny 2021 - kara grzywny za odmowę lub zapominalstwo jest wysoka

Narodowy spis powszechny 2021 zbliża się ku końcowi. Kara grzywny za brak udziału w spisie jest wysoka. Żeby jej uniknąć - trzeba się po prostu spisać. Ale to nie wszystko. Za podanie fałszywych informacji grozi nawet kara więzienia! Uwaga, narodowy spis powszechny kończy się już dziś!

30.09.2021
7:16
spis powszechny telefon numer gus
REKLAMA

Spis powszechny 2021 trwa tylko do czwartku do godziny 24! Kara grzywny do 5 tysięcy złotych grozi tym, którzy zapomną się spisać lub odmówią rachmistrzowi wzięcia udziału w spisie powszechnym.

REKLAMA

Już wkrótce kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Odmowa wiązać się będzie z upomnieniami – a jeżeli te nie pomogą, z wysoką karą. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy.

Po co właściwie się spisujemy? Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 budzi sporo kontrowersji. W szczególności fakt, że jest dość szczegółowy, a przecież przez ostatnie lata słusznie tłuczono nam do głów, by chronić naszą prywatność. Rozważania nad zasadnością takiego spisu schodzą jednak na dalszy plan w obliczu faktu, że jest on obowiązkowy. Czy to się komu podoba, czy nie – każdy obywatel musi sam się spisać lub pozwolić na to rachmistrzowi. Inaczej czeka go kara.

GUS o bezpieczeństwie danych w narodowym spisie powszechnym 2021

Spis Powszechny: kara za brak udziału jest wysoka.

Według ustawy o narodowym spisie powszechnym (Dz. U. 2019 poz. 1775) udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa we wzięciu udziału grozi karą grzywny do 5 tys. zł. Z kolei za podanie fałszywych danych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Z odpowiedzialności karnej nie są zwolnieni rachmistrzowie. Za złamanie tajemnicy badania grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.

Co się stanie, jeśli ktoś nie dokona spisu powszechnego?

Jeżeli obywatel nie weźmie udziału w spisie, skontaktuje się z nim rachmistrz drogą telefoniczną lub bezpośrednią celem przeprowadzenia Spisu. Rachmistrzowi nie można odmówić udzielania informacji.

Do kiedy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i potrwa tylko do 30 września 2021 r.

Jak się spisać? Jak wziąć udział w spisie powszechnym?

Do narodowego spisu powszechnego można przystąpić na trzy sposoby:

  • Osobiście. Można udać się do urzędu statystycznego, wojewódzkiego, miasta lub gminy. Tam obywatele znajdą przygotowane do tego celu miejsca.
  • Telefonicznie. W tym celu należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i stosować się do otrzymanych poleceń.
  • Przez Internet. To najwygodniejsza i najszybsza metoda – spisu powszechnego można dokonać za pośrednictwem aplikacji dostępnej pod tym adresem.

Spis Powszechny 2021 – jakie pytania?

Lista pytań dostępna jest pod tym adresem.

REKLAMA

Ile trwa spisywanie się przez Internet?

Do dokonania spisu powszechnego przez Internet użytkownik potrzebować będzie urządzenia z nowoczesną przeglądarką internetową (telefon, tablet, komputer) i oczywiście łączności z Internetem. Cały spis powinien zająć nie dłużej niż kilkanaście minut.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA