REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Narodowy spis powszechny 2021 - kara grzywny za odmowę lub zapominalstwo jest wysoka

Narodowy spis powszechny 2021 zbliża się ku końcowi. Kara grzywny za brak udziału w spisie jest wysoka. Żeby jej uniknąć - trzeba się po prostu spisać. Ale to nie wszystko. Za podanie fałszywych informacji grozi nawet kara więzienia! Uwaga, narodowy spis powszechny kończy się już dziś!

spis powszechny telefon numer gus
REKLAMA

Spis powszechny 2021 trwa tylko do czwartku do godziny 24! Kara grzywny do 5 tysięcy złotych grozi tym, którzy zapomną się spisać lub odmówią rachmistrzowi wzięcia udziału w spisie powszechnym.

REKLAMA

Już wkrótce kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Odmowa wiązać się będzie z upomnieniami – a jeżeli te nie pomogą, z wysoką karą. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy.

Po co właściwie się spisujemy? Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 budzi sporo kontrowersji. W szczególności fakt, że jest dość szczegółowy, a przecież przez ostatnie lata słusznie tłuczono nam do głów, by chronić naszą prywatność. Rozważania nad zasadnością takiego spisu schodzą jednak na dalszy plan w obliczu faktu, że jest on obowiązkowy. Czy to się komu podoba, czy nie – każdy obywatel musi sam się spisać lub pozwolić na to rachmistrzowi. Inaczej czeka go kara.

GUS o bezpieczeństwie danych w narodowym spisie powszechnym 2021

Spis Powszechny: kara za brak udziału jest wysoka.

Według ustawy o narodowym spisie powszechnym (Dz. U. 2019 poz. 1775) udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa we wzięciu udziału grozi karą grzywny do 5 tys. zł. Z kolei za podanie fałszywych danych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Z odpowiedzialności karnej nie są zwolnieni rachmistrzowie. Za złamanie tajemnicy badania grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.

Co się stanie, jeśli ktoś nie dokona spisu powszechnego?

Jeżeli obywatel nie weźmie udziału w spisie, skontaktuje się z nim rachmistrz drogą telefoniczną lub bezpośrednią celem przeprowadzenia Spisu. Rachmistrzowi nie można odmówić udzielania informacji.

Do kiedy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i potrwa tylko do 30 września 2021 r.

Jak się spisać? Jak wziąć udział w spisie powszechnym?

Do narodowego spisu powszechnego można przystąpić na trzy sposoby:

  • Osobiście. Można udać się do urzędu statystycznego, wojewódzkiego, miasta lub gminy. Tam obywatele znajdą przygotowane do tego celu miejsca.
  • Telefonicznie. W tym celu należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i stosować się do otrzymanych poleceń.
  • Przez Internet. To najwygodniejsza i najszybsza metoda – spisu powszechnego można dokonać za pośrednictwem aplikacji dostępnej pod tym adresem.

Spis Powszechny 2021 – jakie pytania?

Lista pytań dostępna jest pod tym adresem.

REKLAMA

Ile trwa spisywanie się przez Internet?

Do dokonania spisu powszechnego przez Internet użytkownik potrzebować będzie urządzenia z nowoczesną przeglądarką internetową (telefon, tablet, komputer) i oczywiście łączności z Internetem. Cały spis powinien zająć nie dłużej niż kilkanaście minut.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA