REKLAMA

Narodowy spis powszechny 2021 online. Jak się spisać przez Internet? Instrukcja krok po kroku

Spis powszechny 2021 kończy się już dziś! Jak spisać się online - przez Internet - i uniknąć kary? W tym artykule znajdziesz poradnik z instrukcją krok po kroku, jak przystąpić do narodowego spisu powszechnego online.

30.09.2021 05.41
Spis powszechny online. Jak się spisać przez Internet?
REKLAMA

Narodowy spis powszechny 2021 zbliża się ku końcowi. Podpowiadamy, jak spisać się online i mieć go już za sobą. Samospis przez Internet jest najwygodniejszy, ale w spisie powszechnym można też wziąć udział również przez telefon. Sprawdź, jak.

REKLAMA

Uczestnictwo w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowe. Na szczęście udział w spisie powszechnym jest możliwy online - to sposób łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu. Sprawdź, jak dokonać samospisu przez Internet.

Informacje zebrane przez Narodowy Spis Powszechny 2021 mają na celu zrozumienie przez władze sytuacji, w jakiej znajdują się obywatele oraz – przynajmniej teoretycznie – mają być przyczynkiem do opracowywania strategii i programów rozwojowych na skalę krajową i samorządową. Innymi słowy, spróbujmy dostrzec pozytywne aspekty obowiązkowego Spisu i dzielenia się prywatnością. Władza, jakakolwiek by nie była, by móc działać skutecznie, musi znać swoich obywateli.

Na szczęście udział w narodowym spisie powszechnym nie wymaga od Polaków większej fatygi. Jeżeli dany obywatel jest w miarę biegły w obsłudze komputera i ma dostęp do Internetu internetowej – może wziąć udział w Spisie online i będzie to co najwyżej krótką niedogodnością czasową.

Czy udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy?

Tak. Według ustawy o narodowym spisie powszechnym (Dz. U. 2019 poz. 1775) udział w nim jest obowiązkowy. Odmowa we wzięciu udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny. To jeszcze nic. Za podanie w spisie fałszywych informacji można trafić nawet do więzienia!

Co jeśli ktoś zapomni wziąć udziału w spisie powszechnym, to płaci karę?

Nie. Jeżeli obywatel nie weźmie udziału w Spisie, skontaktuje się z nim rachmistrz spisowy drogą telefoniczną lub bezpośrednią celem przeprowadzenia Spisu. Rachmistrzowi nie można odmówić udzielania informacji.

Do kiedy trwa narodowy spis powszechny?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i potrwa tylko do 30 września 2021 roku do północy.

Jak przystąpić do spisu powszechnego? Czy można przez telefon? Czy można przez Internet?

W spisie powszechnym można wziąć udział na trzy sposoby:

  • Udać się osobiście do dowolnego urzędu statystycznego, wojewódzkiego, miasta i gminy, gdzie będą czekać przygotowane miejsca spisowe.
  • Wziąć udział w Spisie przez telefon pod numerem 22 279 99 99. Więcej na ten temat czytaj w artykule: Spis powszechny przez telefon — musisz się pospieszyć
  • Przez Internet. Należy udać się na witrynę spis.gov.pl i tam wziąć udział w narodowym spisie powszechnym online.

Narodowy spis powszechny online. Jak spisać się przez Internet?

Żeby wziąć udział w narodowym spisie powszechnym online będziemy potrzebować urządzenia elektronicznego (telefonu, tabletu bądź PC) z aktualną wersją jednej z popularnych przeglądarek internetowych oraz stałe połączenie z Internetem. Wypełnienie wszystkich formularzy spisu powszechnego online powinno zająć nie dłużej niż kilkanaście minut.

Należy udać się na witrynę spis.gov.pl, na której znajduje się bezpośrednie łącze do aplikacji online Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Po jej uruchomieniu w przeglądarce zobaczymy pierwszą stronę formularza.

REKLAMA

Wskaźnik w lewym dolnym rogu informuje o procentowym stanie wypełnienia danego formularza. Niestety nie ma wskaźnika informującego ile jeszcze formularzy mamy do wypełnienia. Na szczęście możemy to względnie łatwo wywnioskować, jeżeli przed testem zapoznamy się z listą pytań.

Spis powszechny 2021 w formie online. Jak wypełnić formularz spisowy NSP? - film instruktażowy GUS
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA