REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Spis powszechny 2021 przez telefon. Pospiesz się - dziś ostatni dzień

Narodowy spis powszechny 2021 kończy się już dzisiaj. Jak się spisać przez telefon? To bardzo proste! Oto nasza krótka instrukcja krok po kroku. Warto się pospieszyć, bo za niespisanie się grozi kara grzywny.

30.09.2021
6:44
Spis powszechny online. Jak się spisać przez Internet?
REKLAMA

Kończy się spis powszechny 2021. Żeby nie dostać kary można się spisać przez telefon. Z tego artykułu-poradnika dowiesz się, jak to zrobić.

REKLAMA

Wiele osób zdecydowało się na spis powszechny przez internet, ale podanie państwu danych przez telefon również jest możliwe. Zostało jednak już niewiele czasu na to, by wykręcić numer na infolinię GUS-u.

Spis powszechny to praktyka stara niemal tak, jak nasza cywilizacja. Na terenie ziem polskich pierwszy spis ludności polskich odbył się już w 1765 r. i dotyczył ludności żydowskiej, podczas gdy ostatni zakończony już Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbył się w 2011 r. Teraz trwa kolejny, który bada warunki bytowania Polaków oraz inne zagadnienia dotyczące nas wszystkich.

Urzędnicy w ramach spisu powszechnego akcji zadają obywatelom pytania, a na podstawie odpowiedzi mogą wyciągnąć wnioski na temat zmian w społeczeństwie. Jego organizacją w Polsce zajmuje się zwykle raz na dekadę Główny Urząd Statystyczny. Warto przy tym dodać, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a za podanie nieprawdziwych danych przewidziane są kary.

Dzięki rozwojowi technologii nie ma już potrzeby, by urzędnicy odwiedzali nas w domach, tak jak to miało miejsce ostatnim razem, gdy spisywacze ruszyli tłumnie w kraj, co jest świetną wiadomością w dobie pandemii. Zamiast czekać, aż urzędnik sam się zgłosi, by np. odwiedzić nas w domu, możemy udać się do urzędu gminy lub wypełnić formularz online na stronie nsp2021.spis.gov.pl. Dokładną instrukcję znajdziesz w artykule Spis powszechny online. Jak dokonać samospisu przez Internet? Instrukcja krok po kroku.

Co jednak jeśli ktoś ani nie chce spotykać się z przedstawicielem Głównego Urzędu Statystycznego, ani nie ma ochoty podawać danych na swój temat w formularzu na stronie internetowej, na co mamy czas tylko do końca września? Państwo przewidziało i taką ewentualność i pozwala obywatelom udzielić odpowiedzi na pytania przygotowane przez urzędników telefonicznie.

Spis powszechny przez telefon

Aby wziąć udział w spisie powszechnym 2021 przez telefon, należy zadzwonić na numer 22 279 99 99. Po dodzwonieniu się na ten numer telefonu można albo wysłuchać komunikatu, albo wcisnąć od razu 1 na klawiaturze numerycznej w celu przejścia do menu Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kolejny krok to ponowne wciśnięcie przycisku 1, aby wybrać opcję Spisz się przez telefon.

Po dwukrotnym wybraniu jedynki na infolinii 22 279 99 99 w słuchawce telefonu powinniśmy usłyszeć głos konsultanta, który poprosi o podanie numeru PESEL, a następnie zacznie czytać pytania z formularza i notować odpowiedzi. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 10 minut.

REKLAMA
Spis powszechny przez telefon - instrukcja GUS

W spisie powszechnym warto wziąć udział, bo inaczej grozi nam kara w wysokości 5 tys. zł. Trzeba tylko pamiętać, że urzędnicy nie pracują 24 godziny na dobę. Spisać się przez telefon można pomiędzy 8:00 a 20:00 od poniedziałku do piątku, a od niedawna również w weekendy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA