REKLAMA

Chcesz Windowsa 11? Najpierw podpisz papier, że rozumiesz ryzyko

Windows 11 ma surowe wymagania sprzętowe, pozwoli jednak użytkownikom na ich zignorowanie. Będzie trzeba jednak formalnie potwierdzić przyjęcie do wiadomości, że PC może nie działać jak należy.

windows 11 nowe testy
REKLAMA

Windows 11 nieco zaskoczył swoimi wymaganiami sprzętowymi. Spodziewano się, że system będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Windowsa 10. Tymczasem nowy OS wymaga nie tyle szybkiego sprzętu, co nowoczesnego. Wymagania są tak surowe, że nawet niektóre całkiem nowe komputery Microsoft Surface się na nowy system nie załapią.

REKLAMA

Microsoft tłumaczy swoją decyzję chęcią zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, stabilności i wydajności swojego systemu. Twierdzi, że starsze technologie sprzętowe nie pozwalają na skuteczne wprowadzenie planowanych innowacji. I że ich testowanie pod kątem zgodności z tymi sprzętami bardziej tym innowacjom zaszkodzi niż pomoże użytkownikom. Zwłaszcza że, co podkreśla Microsoft, Windows 10 będzie nadal serwisowany, aż do 2025 r.

Początkowo instalacja Windowsa 11 na nieobsługiwanym sprzęcie miała być absolutnie niemożliwa oficjalnymi sposobami. Instalatory Microsoftu miały blokować próby wymuszenia instalacji przez użytkownika. Pod naporem krytyki twórcy Windowsa zmienili jednak zdanie. Stwierdzili, że instalację jednak będzie można wymusić. Tyle że umywają ręce a propos tego, co będzie się dziać dalej na komputerze po aktualizacji.

Od słów po formalne ostrzeżenie. Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie wymaga jasnego potwierdzenia, że użytkownik wie co robi.

 class="wp-image-1867857"
Ostrzeżenie przed instalacją Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie. Wymaga akceptacji ryzyka (źródło: The Verge)
REKLAMA

Redakcja The Verge jako pierwsza odkryła jak Microsoft będzie ostrzegał użytkowników przy próbie instalacji Windowsa 11 na sprzęcie, który nie spełnia wymagań sprzętowych. Instalator wyświetli okno z długim komunikatem, w którym formalnie ostrzega o prawdopodobnych problemach. W skrócie: użytkownik instalujący system na niezgodnym sprzęcie musi potwierdzić, że został poinformowany, że od tego momentu używa komputera na własne ryzyko i że nie przysługuje mu pomoc techniczna – zarówno od Microsoftu, jak i producenta sprzętu. Przynajmniej do czasu, aż użytkownik wróci na oficjalnie obsługiwany system.

Premiera Windowsa 11 już za niecałe dwa tygodnie. System będzie udostępniany falami kolejnym grupom użytkowników. Microsoft estymuje, że najpóźniej do końca drugiego kwartału przyszłego roku wszyscy użytkownicy ze zgodnym sprzętem otrzymają ofertę aktualizacji. Będzie można ją odrzucić – Windows 10 będzie nadal serwisowany według wcześniejszych ustaleń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA