REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wideo dnia: zobacz rewelacyjne ujęcia meduz pływających w zimnych wodach Antarktyki

Kiedy myślimy o okolicach bieguna południowego Ziemi, kolorowe i fascynujące życie nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy. Jak się okazuje, taki sceptycyzm jest zupełnie nieuzasadniony.

22.09.2021
6:55
Wideo dnia: zobacz rewelacyjne ujęcia meduz pływających w zimnych wodach Antarktyki
REKLAMA

Zaprezentowany dzisiaj krótki, zaledwie siedmiominutowy film przedstawia fascynujące, przezroczyste i barwne meduzy, które szybciej byśmy mogli skojarzyć z wodami Wielkiej Rafy Koralowej. Nagranie jednak wykonane w mroźnych wodach Morza Rossa, będącego częścią Oceanu Południowego przylegającą bezpośrednio do wybrzeży Antarktydy Zachodniej.

REKLAMA
 class="wp-image-1867134"
Źródło: Dr. Emiliano Cimoli

To właśnie tam, częściowo już pod lodem Antarktydy autorowi nagrania udało się zarejestrować wyjątkowe, przezroczyste i różnorodne formy życia, z których część wyposażona została przez naturę we własne źródło światła. Nagranie jest wprost hipnotyzujące. Zdecydowanie warto poświęcić te osiem minut, aby przyjrzeć się dokładnie nagranym organizmom. W niektórych przypadkach, za przezroczystą ścianą ciała można zobaczyć wciąż pływający w ich wnętrzach obiad.

Dwa gatunki nie były znane nauce

Dwa z zarejestrowanych tu gatunków do teraz nie były znane nauce. Nawet w tak nieprzyjaznych dla człowieka warunkach może istnieć życie, które z tych warunków nic sobie nie robi. To akurat pocieszająca informacja, np. dla naukowców poszukujących życia pozaziemskiego. Za każdym razem gdy naukowcy odkrywają nową egzoplanetę, zastanawiają się, czy na jej powierzchni mogłoby istnieć życie podobne do naszego. Błędnie jednak zakładamy, że „nasze życie” to „życie człowieka”. Życie na Ziemi występuje wszak w wielu miejscach, w których człowiek nie przetrwałby ani chwili. Być może zatem na wielu pozornie nieprzyjaznych dla człowieka planetach, życie istnieje i ma się równie doskonale jak te meduzy w wodach Antarktyki.

REKLAMA

Co ciekawe, nagranie zostało wykonane podczas projektu badawczego, którego celem było zmierzenie obfitości glonów żyjących pod lodem unoszącym się wokół Antarktydy. Meduzy pojawiły się zatem na nagraniu przypadkiem.

Teraz nagranie zostanie wykorzystane do szkolenia algorytmów sztucznej inteligencji do rozpoznawania poszczególnych gatunków meduz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA