1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Ciekawostka: Ile jest oceanów na naszej planecie?

Ciekawostka: Ile jest oceanów na naszej planecie?

Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której występują zbiorniki wodne, które można nazwać oceanami, nawet, jeżeli rozluźnimy to pojęcie i zaakceptujemy zbiorniki dowolnej cieczy jako ocean.

Jeśli jesteś z mojego pokolenia, pewnie odpowiesz na pytanie zadane w tytule tak jak ja: trzy. Indyjski, Spokojny oraz Atlantycki.

I będziesz miał rację, ale jedynie częściowo.

W rzeczywistości wyróżniamy również Ocean Arktyczny, a od 2000 roku Ziemia zyskała i piąty ocean o nazwie Ocean Południowy. Wtedy to Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO) postanowiła dokonać demarkacji tego oceanu. Ocean Południowy, wg definicji IHO, rozciąga się od 60 st. szerokości południowej do brzegów Antarktydy.


Czy IHO zadecydowała tak, bo na naszej planecie powstał nowy zbiornik wodny? Oczywiście nie. Podobnie jak astronomowie zdecydowali, że Pluton to jednak nie planeta, tak samo oceanografowie na podstawie dostępnych danych, zadecydowali o wyróżnieniu dodatkowego oceanu.

Oczywiście wszystkie oceany na Ziemi są ze sobą połączone. Jednak rozdzielamy je na podstawie wytycznych IHO, które uwzględniają kryteria takie jak: naturalne cieśniny, wybrzeża oraz występowanie określonych ekosystemów.

---

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock