REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NA ŻYWO: Rosyjski moduł Nauka cumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To była długa droga

Już w czwartek 29 lipca 2021 r. o godzinie 14:30 polskiego czasu rozpocznie się relacja z cumowania rosyjskiego modułu Nauka do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Manewr ten będzie szczęśliwym zakończeniem bardzo długiej drogi.

29.07.2021
13:06
NA ŻYWO: Rosyjski moduł Nauka cumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To była długa droga
REKLAMA

Samo cumowanie do stacji kosmicznej zostało zaplanowane na godzinę 15:25 polskiego czasu, jednak Europejska Agencja Kosmiczna rozpocznie relację z tego wydarzenia o godzinie 14:30. Wszystko będzie można oglądać w oknie poniżej.

REKLAMA

Długa droga Nauki do ISS

Moduł Nauka będzie przycumuje do stacji kosmicznej za pomocą portu, do który jeszcze kilka dni temu zajmowany był przez śluzę Pirs, która w środę spłonęła w ziemskiej atmosferze po manewrze deorbitacji. Nauka rozszerzy rosyjską przestrzeń na pokładzie stacji kosmicznej o nową przestrzeń laboratoryjną i mieszkalną.

REKLAMA

Sam moduł miał być wyniesiony na orbitę już w 2007 r. jednak ze względu na liczne opóźnienia, błędy konstrukcyjne jego start był przekładany niemalże co roku przez kolejne 14 lat. Ostatecznie moduł wystartował z Kosmodromu Bajkonur 21 lipca 2021 r. Jeżeli ktoś jednak myślał, że to koniec jego tułaczki, to mocno się pomylił. W drodze do stacji kosmicznej ujawniły się liczne usterki zespołu napędowego, a następnie zestawu nawigacyjnego.

Intensywne działania ratunkowe ostatecznie umożliwiły przywrócenie funkcjonalności systemów i doprowadzenie modułu na orbitę zgodną ze stacją kosmiczną, choć w pewnym momencie istniało ryzyko, że po tylu latach prac Nauka spłonie w ziemskiej atmosferze. Dzisiejsze cumowanie może w końcu stać się końcem trudnej wyprawy w kosmos. Pozostaje trzymać kciuki za udane cumowanie i życzyć długiej pracy na orbicie, co najmniej tak długiej jak w przypadku Pirsa, który na orbicie spędził niemal dokładnie dwie dekady.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA