REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NA ŻYWO: Po dwudziestu latach przygotowań w kosmos poleciał rosyjski moduł Nauka

Już w środę, 21 lipca 2021 r. o godzinie 16:58 polskiego czasu z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartuje rakieta Proton-M, która wyniesie na orbitę rosyjski moduł Nauka, który za osiem dni przycumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

21.07.2021
16:18
modul nauka
REKLAMA

Relacja z wydarzenia już się rozpoczęła i można ją obserwować na kanałach zarówno rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos oraz NASA poniżej.

REKLAMA

Po dzisiejszym starcie moduł Nauka spędzi osiem dni stopniowo przemieszczając się w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie już 29 lipca o godzinie 15:25 przycumuje do modułu Zwiezda. Nauka zastąpi działający już od dwudziestu lat moduł Pirs, który już w piątek 25 lipca odcumuje od stacji i spłonie w ziemskiej atmosferze.

Moduł Nauka został opracowany z wykorzystaniem technologii użytej przy produkcji modułu Zaria, który stał się pierwszym modułem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie.

Moduł Nauka będzie służył do prac laboratoryjnych, ale także będzie spełniał funkcje mieszkalne.

Dzisiejszy start jest niezwykle ważny dla rosyjskiej agencji kosmicznej, bowiem stanowi zakończenie jednego z najdłuższych projektów rozwojowych. Pierwotnie Nauka miała zostać wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2007 r. Od tego czasu niemal co roku przesuwano datę startu o kolejne lata. W 2013 r. okazało się, że wyprodukowany moduł jest wadliwy i nie przeszedł niezbędnych testów. W efekcie musiał on wrócić do fabryki na kolejne 12-24 miesiące. W 2014 roku przesunięto datę startu modułu na 2017 r. bowiem pierwotnie zamontowanemu na jego pokładzie zespołowi napędowemu wygasła gwarancja i niezbędne było stworzenie nowego. Jeszcze w 2021 r. kilkukrotnie przesuwano datę startu najpierw na styczeń, potem na maj, potem na drugi kwartał roku i w końcu na 21 lipca 2021 r.

Ta ostatnia data okazała się w końcu trafiona. Moduł Nauka znajduje się już na szczycie zatankowanej rakiety Proton-M i za kilkadziesiąt minut zostanie wyniesiony w podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Europejskie Ramię Robotyczne ERA

REKLAMA

Wraz z Nauką na pokład ISS poleci także opracowane przez Airbus Defense and Space i sfinansowane przez holenderski rząd europejskie ramię robotyczne o mało wyrafinowanej nazwie ERA (European Robotic Arm). Jego zadaniem będzie uzupełnianie zadań działającego już ramienia Canadarm2, które przymocowane jest do amerykańskiej części stacji kosmicznej.

Uff, pozostaje tylko trzymać kciuki za udany start. Gdyby start się nie udał całe dwie dekady prac poszłyby ostatecznie na marne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA