REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Nastolatka nagrała smartfonem jak policjant dusi George'a Floyda. Właśnie dostała Nagrodę Pulitzera

W maju 2020 r. świat obiegło nagranie, w którym policjant z Minneapolis dusi kolanem czarnoskórego George'a Floyda. Za ten amatorski film, nagrany najzwyklejszym smartfonem, przyznano właśnie honorową Nagrodę Pulitzera.

14.06.2021
8:47
Nastolatka nagrała smartfonem jak policjant dusi George'a Floyda. Właśnie dostała Nagrodę Pulitzera
REKLAMA

Scena, w której amerykański funkcjonariusz Derek Chauvin dusi pod kolanem powalonego George'a Floyda przeszła do historii. Amatorskie nagranie pokazało jak policjant przez dziewięć minut dusi zatrzymanego czarnoskórego, który błagalnie prosi o pomoc. Floyd w czasie nagrania krzyczał, że nie może oddychać, co policjant ignorował.

REKLAMA

To wszystko widzieliśmy na filmie nagranym smartfonem przez przypadkową osobę. Nagranie posłużyło nie tylko jako dowód w sądzie, ale sprawiło, że o ruchu Black Lives Matter zaczęto mówić na całym świecie. To właśnie po tym filmie w Stanach Zjednoczonych wybuchły gigantyczne protesty i zamieszki, które wywołały dyskusję o systemowej dyskryminacji czarnoskórych.

To wszystko przez jeden amatorski film nagrany smartfonem. Teraz jego autorka dostała honorowego Pulitzera.

Autorką nagrania jest Darnella Frazier, która obecnie ma 18 lat. Nastolatka przypadkowo natrafiła na zatrzymani Floyda i postanowiła nagrać je tym, co miała pod ręką, czyli smartfonem. Nie była dziennikarką, a zwykłą dziewczyną, która zaniepokojona sytuacją postanowiła na wszelki wypadek nagrać całe zdarzenie. Film został opublikowany w mediach społecznościowych, ale redakcje z całego świata natychmiast zaczęły go pokazywać na swoich łamach.

Kapituła Nagrody Pulitzera przyznała amerykańskiej nastolatce honorową Nagrodę Pulitzera. Tym samym Darnella Frazier stanęła w jednym rzędzie z największymi tuzami dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Pulizter dla Frazier pokazuje prawdziwą siłę smartfonów i mediów społecznościowych.

Zaledwie dekadę temu skandaliczna interwencja funkcjonariuszy najpewniej przeszłaby bez echa. W dzisiejszym świecie takie zdarzenia mogą być natychmiast nagrane i upublicznione przez każdą osobę.

REKLAMA

Każdy z nas mógł być Darnellą Frazier. Każdy z nas ma moc, by kształtować dyskurs publiczny. To jeden z najpotężniejszych przykładów na to, jak smartfony i social media zmieniły świat, w którym żyjemy.

Zdjęcie w nagłówku: Fibonacci Blue / Wikipedia na licencji cc-by-2.0.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA