1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Chmura czy własna infrastruktura, czyli dlaczego warto przenieść SAP do chmury?

Lokowanie produktu

Chmura czy własna infrastruktura? Takie pytanie stawia sobie wielu menadżerów, zwłaszcza w tych organizacjach, które mozolnie budowały zaplecze sprzętowe dla swoich systemów. 

22.06.2021
9:48
Chmura czy własna infrastruktura, czyli dlaczego warto przenieść SAP do chmury?

Przejście od infrastruktury on-premise do chmury wydaje się ogromnym wyzwaniem. W końcu wiele firm przez lata budowało infrastrukturę i szczyci się własnymi data center. Sytuacja na rynku jest jednak niezwykle dynamiczna. Jeszcze rok temu nie do końca wierzyliśmy chociażby w to, że praca zdalna okaże się koniecznością dla wielu organizacji, a rzeczywistość pandemiczna zmieni akcenty, zapotrzebowanie i charakter działań w obszarze szeroko pojętego IT.

Zalety chmury obliczeniowej wydają się oczywiste. Lawinowo rośnie liczba danych, które muszą przechować i obsłużyć serwery. Cyfryzacja kolejnych procesów biznesowych będzie się wiązała z koniecznością inwestowania nie tylko w sprzęt, ale również specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za jego konfigurację i utrzymanie. W przypadku własnej infrastruktury wcześniej czy później natkniemy się na problem braku elastyczności i skalowalności. Gdy wybierzemy chmurę te problemy niemal znikają, bo płacimy jedynie za to, z czego korzystamy, a w razie potrzeby na bieżąco możemy zwiększać niezbędne zasoby. 

Dlaczego chmura jest słusznym wyborem? Najważniejszą jej zaletą jest wyższy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku własnej infrastruktury. Przy czym bezpieczeństwo należy tu rozumieć dwojako – w znaczeniu zapewnienia ciągłości działania organizacji, jak i w sensie dosłownym, czyli mniejszej podatności na ataki i incydenty.

Jednym z najważniejszych podmiotów na rynku chmury obliczeniowej jest Amazon Web Services. Gdy w 2008 r. Amerykanie rozpoczynali działalność w tym sektorze, byli pionierami. Dziś zapewniają dostęp do chmury światowym gigantom takim jak choćby General Electric, BP czy Philips.

Jednym z partnerów AWS na polskim rynku jest SE16N. To firma, która zajmuje się zarówno doradztwem, jak i wdrożeniem usług IT. SE16N posiada status Advanced Consulting Partner, a specjaliści firmy dysponują niezbędnymi certyfikatami AWS Certified Solutions Architect – Professional.

Jedną ze specjalności SE16N jest SAP on AWS. Innymi słowy firma oferuje wdrożenie rozwiązań SAP do chmury AWS. Praca SE16N nie kończy się na przeniesieniu systemów do AWS. W trakcie procesu migracji wypracowywane są efektywne kosztowo rozwiązania i optymalizacja wydajności systemów. 

Jak wygląda proces migracji do chmury AWS?

Proces rozpoczyna się od analizy środowiska klienta i zaprezentowania całościowego planu przeniesienia do chmury. Szacowane są koszty i sprawdzane możliwości po stronie klienta. 

W praktyce SE16N korzysta między innymi z narzędzia CMDB służącego do identyfikacji i weryfikacji elementów konfiguracji. Oprogramowanie umożliwia wgląd we wszystkie zasoby klienta w jednym miejscu. 

Jednym z zadań do wykonania jest określenie tzw. Landing Zone w chmurze Amazonu. To rozwiązanie, które zapewnia szybką konfigurację środowiska AWS i automatyzuje procesy przygotowania go do działania. W ramach AWS Landing Zone przygotowywane jest środowisko bazowe pozwalające m.in. na zarządzanie tożsamością, dostępem i bezpieczeństwem danych. Środowisko uruchomieniowe opiera się na Node.js, otwartoźródłowym kodzie do tworzenia aplikacji po stronie serwera.

Podczas procesu analizy wykonalności uzgadniana jest z klientem metodyka działania w chmurze. Innymi słowy opracowywany jest model działania, który zapewni efektywne wykorzystanie AWS. Na koniec tego etapu formułowany jest szczegółowy plan migracji, na podstawie którego przeprowadzana jest ona sama. 

Gdy już nastąpi przeniesienie zasobów do AWS, klient SE16N będzie mógł skorzystać ze wsparcia firmy w utrzymaniu systemów. „Nasi Klienci zajmują się biznesem, a my zajmujemy się ich systemami” – zapewnia SE16N.

Wdrożenie SAP do AWS w praktyce

Jednym z owoców partnerstwa SE16N z AWS jest wdrożenie rozwiązań SAP w chmurze w firmie Śnieżka, czyli u jednego z 25 największych europejskich producentów farb i lakierów. Celem implementacji była optymalizacja pracy i wdrożenie bez zakłócenia bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Dzięki udanej cyfrowej transformacji producent obniżył koszty infrastruktury IT oraz zyskał możliwość wizualizacji dużej liczby danych, szybkiego dostępu do nich i manipulacji nimi. Tym samym przyspieszono procesy biznesowe i zwiększono bezpieczeństwo systemów SAP.

SE16N realizowało również wdrożenie systemów Grupy Synthos, który jest jednym z największych producentów kauczuków syntetycznych na świecie. Jednym z celów projektu było zapewnienie wysokiej skalowalności infrastruktury w procesie produkcyjnym.

Decydując się na przejście od infrastruktury on-premise do chmury musimy mieć świadomość, że jest to proces wielotorowy, wymagający zaplanowania i wcześniejszej analizy zasobów. Dlatego podczas migracji warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i pomocy specjalistów, którzy pomogą przejść przez poszczególne etapy. Ludzie z SE16N zrobią to dobrze, bo sami przeszli przez cały ten proces i znają od podszewki mechanizmy migracji, dlatego warto im zaufać. Partnerstwo z Amazonem, jednym z najważniejszych dostawców chmury obliczeniowej sprawi z kolei, że współpraca spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających organizacji.

Tekst powstał we współpracy z SE16N.

Lokowanie produktu
Najnowsze