REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Teleskop Kosmiczny Hubble'a nie działa. Nie pomógł restart i inne czary-mary

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wciąż nie pracuje. Awarii jednego z komputerów, do której doszło w ubiegłym tygodniu wciąż nie udało się usunąć.

21.06.2021
9:32
hubble
REKLAMA

Pierwotnie inżynierowie pracujący nad rozwiązaniem problemu podejrzewali, że problemem może być starzejący się moduł pamięci na pokładzie jednego z komputerów. Jakby nie patrzeć, komputery, w które wyposażono Kosmiczny Teleskop Hubble’a zostały zbudowane w latach osiemdziesiątych XX wieku, więc mają już swoje lata.

REKLAMA

Próba zresetowania komputera nie przyniosła jednak pożądanych skutków, bowiem błąd powracał. Z tego też powodu w środę naukowcy postanowili przełączyć komputer Teleskopu Hubble'a na zapasowy moduł pamięci, co miałoby wyeliminować problemy, jeżeli faktycznie przyczyną usterki byłby moduł pamięci.

Niestety i ta próba okazała się nieudana - zapasowego modułu pamięci nie udało się uruchomić.

W czwartek z kolei inżynierowie podjęli próbę zdiagnozowania problemów trapiących oba moduły pamięci i przywrócenia ich do pracy. Także i te próby spełzły na niczym.

REKLAMA

Choć inżynierowie wciąż są dalecy od spisania Hubble’a na straty, to jednak należy brać także taką opcję pod uwagę. Jakby nie patrzeć, po 30 latach w przestrzeni kosmicznej, prędzej czy później jakiś element zacznie niedomagać i po prostu nie będzie się dało go naprawić. Na pokładzie teleskopu znajduje się jeszcze kilka systemów zapasowych, które mogą uratować teleskop, aczkolwiek sytuacja jest nieciekawa.

Cała ta sytuacja pokazuje jak bardzo rozwój nauki i technologii nie jest liniowy i czasami zalicza korektę trendu wzrostowego. Jakby nie patrzeć, przez pierwsze dwadzieścia lat pracy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w razie poważnego problemu można było wysłać misję serwisową, w której astronauci dzięki wahadłowcom mogli dotrzeć do teleskopu i przeprowadzić wymianę uszkodzonego elementu. Od 10 lat już takiej opcji nie ma, bowiem kiedyś wspaniałe promy kosmiczne należą obecnie do przeszłości i można je podziwiać jedynie w muzeach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA