REKLAMA

Nadchodzi ratunek dla alergików. Powstaje szczepionka, która złagodzi objawy i ochroni przed astmą

To chyba najlepszy okres roku na taką wiadomość. Jeżeli wraz z rozpoczęciem okresu pylenia drzew wszelakich, wraz z 340 milionami innych ludzi na świecie chowacie się w domu z chusteczkami, to czytajcie dalej.

Nadzieja na szczepionkę przeciwko astmie. To by była rewolucja dla milionów
REKLAMA

Ta ogromna liczba astmatyków w najbliższym czasie jedynie będzie rosła, zważając na to, że aż 90 proc. dzieci cierpiących na astmę męczy się także z alergiami. Wśród dorosłych odsetek ten sięga 50 proc.

REKLAMA

Rewolucja tuż za rogiem

Naukowcy z Francji we współpracy z firmą NEOVACS stworzyli szczepionkę, która potencjalnie może dawać długoterminową ochronę przed astmą alergiczną. Testowany właśnie aparat może znacząco łagodzić objawy choroby, istotnie poprawiając jakość życia alergików. Szczepionka najbardziej może pomóc osobom cierpiącym na ciężką astmę, której skutków nie da się mitygować kortykosteroidami.

Wstępne wyniki badań przedklinicznych prowadzonych na myszach wskazują, że po podaniu preparatu proces formowania przeciwciał IgE chroniących przed cytokinami IL-4 oraz IL-13 (które powstają w drogach oddechowych gdy osoba cierpiąca na astmę alergiczną wystawiona zostanie na działanie alergenów) utrzymuje się stosunkowo długo. Już po podaniu pierwszej dawki preparatu, aż 90 proc. myszy posiadało wysoki poziom przeciwciał nawet po sześciu tygodniach. Co więcej, po roku od podania preparatu 60 proc. myszy wciąż posiadało przeciwciała neutralizujące aktywność IL-4 oraz IL-13.

Efekt? Przyjęcie preparatu znacząco obniżało produkcję śluzu i obniżało wrażliwość dróg oddechowych na alergeny.

Gdy naukowcy genetycznie zmodyfikowali myszy tak, aby wytwarzały ludzkie wersje cytokin IL-4 oraz IL13, pozytywne skutki działania preparatu odnotowywano co najmniej 11 tygodni po jego podaniu.

REKLAMA

Dej mię to!

Badania kliniczne preparatu jeszcze się nie rozpoczęły, jednak jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci mogą otrzymać preparat za około dwa lata. Jest zatem jakaś nadzieja, że osoby dzisiaj cierpiące na astmę alergiczną, będą mogły za jakiś czas bez lęku wziąć głęboki oddech o każdej porze roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA