REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Rewolucja w Intel Optane. To nie będzie mały dopalacz, tylko superszybka pamięć

Nowa generacja pamięci Intel Optane rozwiązuje jej największy problem – niską pojemność. Od teraz superszybka pamięć masowa Intela może mieć rozmiar typowej pamięci dla laptopa. Robi się ciekawie.

18.05.2021
11:07
intel optane h20
REKLAMA

Intel zapowiedział nową generację pamięci Optane dla notebooków. Tym razem nosi nazwę Optane Memory H20 with Solid State Storage i, jeśli ktoś jeszcze się tego nie domyślił, nowa jej generacja wykorzystuje technologię SSD. Innymi słowy, jest to mariaż technologii Optane Memory z układami QLC SSD. Ma to zapewnić nie tylko wydajność, ale i pojemność.

Optane jest bowiem własnościową techniką Intela, która odpowiada za przyspieszenie działania uruchamianych z pamięci masowej aplikacji. Do tej pory pamięci Optane były jednak zamykane wyłącznie w obudowach M.2 i dostępne były w niskich objętościach – najczęściej 16- bądź 32-gigabajtowych.

Intel Optane Memory H20 with Solid Save Storage zmienia wszystko. To nie będzie mały dopalacz, a superszybka pamięć.

W nowej pamięci znajduje się zarówno układ Optane, jak i pamięć NAND flash na karcie M.2 2280. To oznacza, że by skorzystać z atutów techniki Optane nie trzeba już rezygnować z jednego złącza systemowego w komputerze, skoro ta może funkcjonować również jako obszerna pamięć masowa. Ale co to właściwie znaczy obszerna?

 class="wp-image-1712199"
REKLAMA

Pamięci Optane będą oferowane w typowych dla pamięci SSD rozmiarach. 32-gigabajtowemu chipowi Optane może towarzyszyć 512 GB lub 1 TB pamięci QLC SSD 3D NAND. Jak zapewnia Intel, użytlowicy owych modułów mogą liczyć na prędkości odczytu i zapisu na poziomie, odpowiednio, 3300 MB/s i 2100 MB/s. Pamięć wykorzystuje interfejs PCIe 3.0 i cechuje się latencją 6,75 µs przy odczycie oraz 12 µs przy zapisie.

Moduły Optane Memory H20 with Solid State Storage niestety nie będą dostępne w wolnej sprzedaży. Intel sprzedawać je będzie od 20 czerwca swoim partnerom sprzętowym – a więc producentom komputerów osobistych. Teoretycznie już na jesieni powinny pojawić się pierwsze ultrabooki z Optane. Nie mogę się doczekać pierwszych testów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA