Ogromna wydajność i wygoda. Tym będą kusić notebooki Acera na 2021 r.
Acer właśnie zaprezentował swoje portfolio notebooków na bieżący rok. Moją uwagę szczególnie przykuły odświeżone linie Conceptd i Travelmate. No i ten Swift X z GeForce’em RTX 3050 Ti.
Moim subiektywnym zdaniem najciekawszą na dziś linią komputerów Acera jest Conceptd. To mobilne pecety projektowane przede wszystkim z myślą o projektowaniu graficznym 2D i 3D, choć ich forma i wydajność sprawiają, że świetnie też nadają się do wielu innych zastosowań. Co nowego w tym roku?
Metalowe notebooki Conceptd 5 otrzymały procesory Intel Core serii H oraz karty graficzne Nvidii, z modelem GeForce RTX 3060 włącznie. Dla tych poszukujących najwyższej wydajności dostępny jest również model ConceptD 5 Pro z kartą graficzną Nvidia RTX A5000 lub A3000. Innymi słowy, taki mały niepozorny Acerek poradzi sobie z renderowaniem grafiki ze śledzeniem promieni i sprzętowo akcelerowanymi algorytmami SI lub z montażem wideo w 8K. Mając na wyposażeniu do 64 GB RAM DDR4 i 2 TB pamięci masowej PCIe Gen 4 M.2 SSD w konfiguracji RAID 0, komputery te powinny wręcz śmigać w dowolnej aplikacji.
Wszystko to uzupełnia 16-calowy wyświetlacz 3K 16:10 ze 100-procentowym pokryciem przestrzeni barw DCI-P3 ze współczynnikiem dokładności Delta E<2. Notebooki wyposażone są w dwa porty USB typu C z obsługą Thunderbolt 4, wyjście HDMI 2.1 i czytnik kart SD. Touchpad łączy w sobie czytnik linii papilarnych ułatwiający bezpieczne logowanie.
Conceptd 5 od Acera to jednak mainstream. Powzdychać można do modelu Conceptd 7 Ezel.
ConceptD 7 Ezel został wyposażony w procesor Intel Corei7-11800H i mobilne wersje kart graficznych Nvidii, łącznie z modelem GeForce RTX 3080. Dostępny jest również ConceptD 7 Ezel Pro z procesorem Intel Xeon W-11955M oraz kartami Nvidia RTX A5000 lub A3000.
W połączeniu z dyskami SSD PCIe o pojemności do 2 TB oraz do 32 GB pamięci operacyjnej DDR4 oznacza to bardzo ciekawą propozycję dla twórców pracujących na dużych plikach i korzystających z kilku aplikacji jednocześnie. Dodatkowo najnowsze modele zostały wyposażone w dwa porty Thunderbolt 4 o przepustowości dwukierunkowej do 40 Gb/s z możliwością podłączenia do pięciu urządzeń.
Pozostałe parametry nowych modeli to wyświetlacz dotykowy 4K o przekątnej 15,6 cala 4K zapewniający pokrycie 100 proc. gamy Adobe RGB przy współczynniku dokładności Delta E<2. Na wyposażeniu znajduje się też cyfrowy rysik Wacom EMR.
Acer odświeżył również linię ConceptD 3, do której zalicza się konwertowalny model CC314-72G i tradycyjny CN314-72G, oba w rozmiarze 14 cali. Dostępne są również modele ConceptD 3 (CN314-72P) i ConceptD 3 Ezel Pro (CC314-72P) z procesorem Intel Core i7 o częstotliwości taktowania do 4,6 GHz oraz kartą graficzną Nvidia T1200. Wszystkie nowe warianty ConceptD 3 zostały wyposażone w procesory Intel Core serii H 11. generacji. Modele komercyjne i konsumenckie będą oferowane z kartami GeForce RTX 3050 Ti, we wszystkich będą montowane dyski SSD PCIe 4. generacji oraz port Thunderbolt 4 z możliwością szybkiego ładowania.
Ceny i dostępność notebooków Conceptd na bieżący rok mają zostać podane w późniejszym terminie.
Acer TravelMate P6. Czyli dobrze, szybko i bezpiecznie.
Notebooki TravelMate P6 wyposażone zostały w akumulatory zapewniające pracę nawet przez 20 godzin. Wśród najnowszych modeli znalazły się laptopy w wersji Spin z obracanymi o 360 stopni ekranami dotykowymi i obsługą rysika. Tradycyjne konstrukcje wzbogacono natomiast o zawiasy pozwalające na otwarcie komputera do 180 stopni.
Komputery wyposażone zostały w 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920x1200 (16:10). Matryca IPS z pokryciem 100 proc. gamy sRGB zapewniać ma wierne odwzorowanie kolorów przy kątach widzenia do 170 stopni. Za pomocą wbudowanego filtru prywatności Acer PrivacyPanel kąty można też ograniczyć do 90 stopni. Mając 16,8 mm grubości, notebooki TravelMate Spin P6 i TravelMate P6 ważą, odpowiednio, ok. 1 kg i 1,1 kg. Ich obudowy wykonano ze stopu magnezu i aluminium. Funkcja szybkiego ładowania pozwala dostarczyć akumulatorowi 80 proc. energii w ciągu godziny.
Najnowsze modele TravelMate P6 dysponują procesorami Intel Core i7 vPro 11. generacji, posiadają do 32 GB pamięci operacyjnej DDR4X i dyski SSD o pojemności 1 TB. Zgodność z amerykańską normą wojskową MIL-STD 810H oznacza, że laptopy poradzą sobie z przypadkowymi upadkami, naciskiem, deszczem, wilgocią i ekstremalnymi temperaturami.
TravelMate P6 korzysta z zabezpieczeń Windows 10 Pro, w tym czytnika linii papilarnych i kamery na podczerwień. Wbudowania technologia rozpoznawania użytkownika od Acera wykrywa jego obecność przy komputerze i wybudza komputer z hibernacji. Ochronę prywatności zapewnia też fizyczna zaślepka zasłaniająca oko kamery, gdy nie jest ona w użyciu. Uwierzytelnianie i ochronę danych firmowych umożliwia z kolei zintegrowany układ Trusted Platform Module (TPM) 2.0 wraz z technologią Intel Active Management.
Pracę spoza biura umożliwia Wi-Fi 6 wraz opcjonalną obsługą kart eSim/USim 5G. Dodatkowo USB 3.2 typu C drugiej generacji z technologią Thunderbolt 4 pozwala na transfery danych z prędkością do 40 Gb/s. Komputery mogą się też pochwalić czytnikami kart MicroSD oraz modułami NFC4.
Ceny i dostępność notebooków TravelMate P6 na bieżący rok mają zostać podane w późniejszym terminie.
No i na deser ten zgrabny potwór. Acer Swift X, czyli smukły laptop z GeForce RTX 3050 Ti.
Jako pierwsze urządzenie z serii, komputer dysponuje kartą graficzną GeForce RTX 3050 Ti i zachowuje przy tym wagę 1,39 kg. W połączeniu z procesorem mobilnym AMD Ryzen 7 5800U i nawet 16 GB pamięci RAM zapewnia zapas mocy, który sprosta potrzebom większości zawodowców parających się fotografią i mobilnym montażem wideo. Potencjał Swifta X zwiększają dodatkowo dysk SSD o pojemności do 2 TB i akumulator 59 W z funkcją szybkiego ładowania. Wszystko to zamknięto w metalowej obudowie o grubości 17,9 mm.
Swift X wyposażono w 14-calowy wyświetlacz FHD IPS ze smukłymi ramkami. Ekran cechuje się jasnością 300 nitów i 100-procentowym pokryciem palety barw sRGB. Transfer danych, streaming wideo i ładowanie baterii umożliwia port USB-C, a szybką łączność bezprzewodową zapewnia moduł Wi-Fi 6. Laptopa wyposażono także w czytnik linii papilarnych oraz w funkcję eliminacji hałasu, która dzięki algorytmom SI zapewnia lepszą jakość rozmów wideo.
Za chłodzenie laptopa odpowiada wentylator zbudowany z 59 łopatek o grubości 0,3 mm. Nachylony, podwójny pierścień umieszczony na jego szczycie poprawia ponoć przepływ powietrza o 5 do 10 proc.. Wydajność termiczną urządzenia poprawiają też dwie miedziane rurki odprowadzające ciepło, a także klawiatura wyposażona we wloty powietrza.
Acer Swift X dostępny będzie w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2021 r., w cenie od 4000 zł.