REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

To może być początek końca plastikowych butelek. Coca-Cola idzie w papier

Coca-Cola chce ograniczyć produkcję butelek z tworzyw sztucznych. W przypadku firmy, która jest jednym z największych producentów tego typu opakowań, to naprawdę znaczący krok dla całego rynku.  

12.02.2021
16:24
To może być początek końca plastikowych butelek. Coca-Cola idzie w papier
REKLAMA

Aby jednak wprowadzić tak kolosalną zmianę, najpierw trzeba znaleźć równie dobrą, ekologiczną alternatywę dla plastikowej butelki. Do końca roku firma planuje przetestować butelki wykonane z... papieru. 2000 butelek wypełnionych napojem AdeZ produkowanym przez Coca-Colę trafi na rynek węgierski jeszcze w drugim kwartale tego roku. 

REKLAMA

Już od kilku lat Coca-Cola aktywnie poszukuje sposobów na minimalizowanie produkcji niepotrzebnych tworzyw sztucznych. Dwa lata temu pisaliśmy o rezygnacji z części komponentów plastikowych na rzecz tektury. Teraz do tego równania mogą dołączyć butelki.

Papierowa butelka to pełne uproszczenie 

Instynkt dobrze jednak podpowiada, że całkowicie papierowa butelka nie byłaby jednak za dobrym pojemnikiem do przechowywania napojów. Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, zewnętrzna warstwa butelki wykonana jest na bazie papieru. Od wnętrza natomiast papier ten jest pokryty wyściółką na bazie biologicznej, która pozwala odseparować ciecz znajdującą się wewnątrz od samego papieru. 

Firma jednocześnie zaznacza, że wyściółka butelki może być utylizowana tak samo jak papier na większości rynków europejskich. Jak na razie butelki będą miały plastikowe nakrętki, które teoretycznie nadają się do tradycyjnego recyklingu. 

Za zaprojektowanie ekologicznej butelki odpowiedzialna jest firma The Paper Bottle Company. Przedstawiciele firmy przekonują jednak, że to nie jest ich ostatnie słowo i przekonują, że w najbliższym czasie dopracują projekt butelki, która ze wszystkimi komponentami, z nakrętką włącznie będzie mogła być poddana recyklingowi jako papier. 

Cały rynek zmierza ku ekologii 

Już w trzecim kwartale 2020 roku firma Absolut wypróbowała plastikowe butelki opracowane przez Paper Bottle Company do sprzedaży 2000 napojów alkoholowych w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Aktualnie trwa analiza nie tylko trwałości i praktyczności ekologicznego opakowania, ale także reakcji samych konsumentów. 

REKLAMA

Zważając na to jak masowo obecnie korzysta się z opakowań plastikowych, zamiana nawet niewielkiej ich części na butelki papierowe może znacząco zredukować ilość produkowanych przez ludzkość odpadów plastikowych oraz mikroplastików. Te niemal niewidoczne fragmenty włókien tworzyw sztucznych stanowią obecnie nieodłączny element naszego otoczenia - z jednej strony unoszą się w powietrzu, z drugiej zalegają w ogromnych ilościach na dnie mórz i oceanów oraz unoszą się w warstwach bliższych powierzchni.

Podobał Ci się ten artykuł? Polub lub podziel się nim na Facebooku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA