REKLAMA

Tak wygląda papierowa butelka na piwo. Carlsberg prezentuje prototyp

Kiedyś mocny alkohol chowało się do papierowych toreb, dziś Carlsberg prezentuje papierową butelkę na piwo. 

14.10.2019 11.25
Piwo w butelce papierowej
REKLAMA
REKLAMA

Carlbserg ujawnił światu prototypy swojej przełomowej papierowej butelki. Tym razem nie chodzi jednak o ukrywanie się z piciem alkoholowych napojów, ale o ekologie.

Wymyślanie butelki na nowo.

Dwa prototypy zostały zaprezentowane podczas szczytu C40, skupionego wokół zagadnień klimatu spotkania zarządców 40 miast świata. Choć butelki są w całości stworzone z elementów biodegradalnych i w pełni poddają się recyklingowi, a papier do nich pozyskano w całości z drewna z zarządzanych w sposób zrównoważony lasów, nie wszystkie problemy konstrukcyjne butelek udało się jeszcze rozwiązać.

Nieustannie wprowadzamy innowacyjne rozwiązania we wszystkich naszych opakowaniach i cieszymy się z postępów, jakie poczyniliśmy dotychczas w tworzeniu Green Fibre Bottle. Choć nie osiągnęliśmy jeszcze pełnego sukcesu, te dwa prototypy są ważnym krokiem w kierunku realizacji naszych ostatecznych ambicji wprowadzenia tego przełomowego produktu na rynek. Innowacje wymagają czasu i będziemy kontynuować współpracę z czołowymi ekspertami, aby sprostać pozostałym wyzwaniom technicznym, tak jak zrobiliśmy to, redukując użycie tworzywa sztucznego w w przypadku Snap Packu – deklaruje **Myriam Shingleton**, wicedyrektor ds. rozwoju w Carlsberg Group.

Wewnątrz butelek musi się bowiem znajdować warstwa ochronna, która nie tylko pozwala na przechowywanie złotego napoju, ale i nie niszczy jego smaku. To właśnie opracowanie jej sprawia najwięcej trudności naukowcom. W obu prototypach została zrobiona z polimetów – w pierwszym z odzyskanego z recyclingu PET, w drugim z w pełni biodegradowalnego PEF. To jednak nie są rozwiązania docelowe. Producent piwa chce, żeby jego opakowanie było w pełni organiczne i nie zawierało choćby śladu polimerów. Na razie się to nie udaje.

Firma zamierza do 2030 r. ograniczyć o 30 proc. swój ślad węglowy. Papierowe butelki, nad którymi praca wrze już od 2015 r., są częścią tego projektu.

Butelka z papieru piwo carlsberg
Carlsberg w butelce z papieru.
REKLAMA

Carlsberg jest jedną z licznych firm, które zaczęły krytycznie patrzeć na to, w co pakuje swoje produkty. Coraz większe stosy śmieci jednak nie chcą magicznie zniknąć z naszej planety, a nasz niepowstrzymany konsumpcjonizm ciągle je powiększa. Żeby nie utonąć w odpadach, musimy zacząć myśleć inaczej nie tylko o tym, co robimy ze śmieciami (sortowanie, głupcze!), ale przede wszystkim o tym, żeby ich jak najmniej produkować. A jeśli już musimy, to takie, które najmniej szkodzą środowisku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA