REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

5G w smartfonie za 500 zł? Snapdragon 480 5G sprawił, że będzie to możliwe

W 2021 łatwiej będzie kupić smartfon z 5G niż bez nowego standardu łączności, nawet na najniższej półce cenowej. Wszystko dzięki nowemu procesorowi Qualcomm Snapdragon 480.

Snapdragon 480 5G sprawi, że nawet telefon za 500 zł będzie miał 5G
REKLAMA

Po tym, jak Qualcomm pokazał topowego Snapdragona 888, a wcześniej wprowadził średniopółkowy SoC Snapdragon 750 5G, przyszła kolej na pokazanie procesora z najniższej półki. Takiego, który wprowadzi 5G nie tylko na salony, ale przede wszystkim do normalnych domów.

REKLAMA

Takim SoC jest zaprezentowany właśnie Qualcomm Snapdragon 480 5G.

5G w tanich telefonach - taka jest rola Snapdragona 480 5G.

Dla kontekstu, Qualcomm Snapdragon 480 5G jest bezpośrednim następcą budżetowego Snapdragona 460, którego znajdziemy w telefonach kosztujących 500-700 zł, np. Motoroli Moto E7 Plus czy Vivo Y20s.

Wygląda na to, że wraz z nowym procesorem segment budżetowy zyska sporą dawkę mocy i możliwości. Snapdragon 480 5G jest ośmiordzeniowym procesorem, wykonanym w 8-nanometrowym procesie technologicznym, z czterema rdzeniami Cortex-A76 i czterema rdzeniami Cortex-A55 oraz grafiką Adreno 619. Qualcomm obiecuje 100 proc. przyrostu mocy CPU i GPU, a także 70 proc. przyrostu mocy obliczeniowej dla zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Po raz pierwszy procesor firmy z tej półki cenowej zapewni też płynne animacje 120 FPS przy rozdzielczości FullHD+. To może oznaczać, iż w 2021 r. szybkie ekrany 90 czy 120 Hz trafią do najtańszych urządzeń.

Snapdragon 480 5G

Oprócz surowej mocy obliczeniowej Snapdragon 480 5G to też wyższe standardy łączności. Oczywiście, przede wszystkim mowa o 5G, które nie będzie tu aż tak szybkie jak w topowym 888, ale Qualcomm zapewnia, iż zastosowany tu modem zapewni prędkość liczoną w gigabitach na sekundę, zarówno na falach milimetrowych, jak i na częstotliwościach sub 6Ghz. Oprócz 5G telefony z nowym SoC skorzystają także z łączności Bluetooth 5.1 oraz Wi-Fi 6, które dotychczas były zarezerowane dla półki średniej i wyższej.

Nowy procesor to też potencjalnie lepsze aparaty w budżetowych smartfonach. Snapdragon 480 5G jako pierwszy tani procesor Qualcomma obsługuje przetwarzanie obrazu z trzech matryc jednocześnie, zaś przyrost mocy przetwarzania AI powinien przełożyć się na lepsze przetwarzanie obrazu.

REKLAMA

Qualcomm Snapdragon 480 5G zadebiutuje niebawem w wielu urządzeniach.

W normalnych warunkach pierwsze urządzenia z nowym SoC zobaczylibyśmy na targach MWC w Barcelonie. Skoro jednak targi i podróże nadal stoją pod wielkim znakiem zapytania, prawdopodobnie producenci będą falami wypuszczać nowe modele, wyposażone w Snapdragona 480 5G. Swoje produkty zapowiedziały już takie marki jak Nokia, Oppo i Vivo. Spodziewamy się je zobaczyć w nadchodzących tygodniach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA