Ekologia  / News

W jeden dzień NASA zabiła wszystkie swoje małpy. Bezsensowna masowa eutanazja

Picture of the author
335 interakcji
dołącz do dyskusji

Obrońcy praw zwierząt nie kochają dzisiaj NASA. Owszem, agencja dostarczyła człowieka na Księżyc pół wieku temu, a mimo to w 2019 r. wykazała się brakiem jakiejkolwiek empatii wobec zwierząt. Nie tylko rozwój technologiczny świadczy o rozwoju człowieka.

2 lutego 2019 r. w ciągu jednego dnia poddano eutanazji 27 małp znajdujących się w należącym do NASA Centrum Badawczym im. Josepha Amesa. Uzasadnieniem do pozbycia się zwierząt był ich zaawansowany wiek oraz związane z tym schorzenia takie jak chociażby choroba Parkinsona, która rozwinęła się u 21 małp.

Dziwi i oburza fakt, że zarządzający ośrodkiem postanowili poddać zwierzęta masowej eutanazji, zamiast przekazać je do azylu, w którym mogłyby żyć dalej.

Widocznie według NASA zwierzęta nie zasłużyły na to, aby żyć w azylu dla zwierząt, po tym jak przez wiele lat musiały znosić warunki życia w laboratorium, gdzie życie społeczne miały bardzo ograniczone

– przekonuje John Gluck, ekspert od etyki z Uniwersytetu Nowego Meksyku.

Warto tutaj zaznaczyć, że zwierzęta nie brały już od lat udziału w żadnych badaniach. Mieszkały na terenie należącym do NASA Ames, a za opiekę nad nimi odpowiadał wspólnie personel NASA oraz firmy badawczej LifeSource BioMedical. Można zatem powiedzieć, że w ograniczonych warunkach laboratoryjnych zwierzęta przez ostatnie lata przebywały na zasadach podobnych do azylu. Tym bardziej decyzja o eutanazji wydaje się zastanawiająca. NASA wciąż ma jeszcze dużo do nadrobienia w zakresie etyki postępowania ze zwierzętami.

Wykorzystywanie naczelnych do badań

Choć stopniowo i powoli rośnie świadomość podobieństw między ludźmi a innymi naczelnymi, to wciąż wiele małp wykorzystuje się do badań laboratoryjnych. Amerykańskie narodowe instytuty zdrowia (NIH) od 2015 r. nie prowadzą już badań na szympansach, ale w wielu innych instytucjach nadal są one standardem.

W 2017 r. w laboratoriach badawczych przeprowadzono eksperymenty na 74 000 małp. Rozwój technologii, nawet w czasach pandemii, jest błyskawiczny. Szkoda, że rozwój etyczny ludzkości za nim nie nadąża.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst