REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Przełom w leczeniu ślepoty. Węgierski badacz otrzymał milion euro na dalsze badania

Jeśli jego badania okażą się skuteczne, Botond Roska z pewnością zapisze się w historii medycyny. Na razie Roska może pochwalić się Nagrodą Koerbera i czekiem w wysokości miliona euro.

09.09.2020
9:01
Przełom w leczeniu ślepoty. Węgierski badacz otrzymał milion euro na badania
REKLAMA

Już tłumaczę, skąd moja ekscytacja. Roska to badacz, który odkrył terapię genową pozwalającą przeprogramować komórki w ludzkim oku tak, aby mogły one wykonywać pracę wrażliwych na światło receptorów. Ta metoda ma szanse przywrócić wzrok osobom niewidomym.

REKLAMA

Genetyczne przywrócenie wzroku niewidomym

Roska twierdzi, że jak na razie jego metoda jest w stanie zapewnić poziom widzenia podobny do oglądania czarno-białej telewizji. To jednak nie koniec badań. Naukowiec prowadzi obecnie testy kliniczne z udziałem niewidomych ochotników w Budapeszcie i ma nadzieję, że uda mu się znacznie ulepszyć swoją metodą.

— Badania Roski obudziły nadzieję, że nowe metody leczenia mogą przywrócić zdolność widzenia niewidomych - powiedział podczas wręczania nagrody naukowcowi Peter Tschentscher, burmistrz Hamburga.

O samej metodzie wiadomo jak na razie niewiele. Roska zajmuje się badaniami na temat działania ludzkiego wzroku od przeszło 20 lat, można więc uznać, że jest jednym z lepszych specjalistów w tej dziedzinie. Na razie jednak nie wiadomo jak konkretnie udało mu się obejść problem niedziałającej siatkówki. Sam badacz opisał swoją pracę następująco:

REKLAMA

— Opracowaliśmy czujnik wizyjny, który jest w stanie przekazywać informacje wizualne do ośrodkowego układu nerwowego pacjenta poprzez interwencję w funkcje odpowiednich komórek uszkodzonej siatkówki. Część eksperymentów przeszła już do fazy badań klinicznych: opracowaną przez nas terapię genową otrzymało 15 osób z dysfunkcją wzroku. - powiedział Roska.

Bardzo możliwe, że metoda opiera się na przeprogramowaniu kodu genetycznego wybranych komórek znajdujących się w ludzkim oku w taki sposób, aby chociaż częściowo przejęły one na siebie funkcje uszkodzonych fotoreceptorów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA