REKLAMA

Pociąg Starlinków na nocnym niebie. Kiedy i gdzie oglądać

Dwa dni temu, 7 sierpnia, kilka minut po siódmej rano polskiego czasu, z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego wystartowała rakieta Falcon 9, na której szczycie znalazła się kolejna partia satelitów Starlink.

09.08.2020 11.51
Pociąg Starlinków na nocnym niebie. Kiedy i gdzie oglądać
REKLAMA
REKLAMA

Tym razem, w ramach misji Starlink-10 na orbitę poleciało 57 satelitów Starlink oraz 2 satelity firmy BlackSky Global. Wszystkie satelity megakonstelacji Starlink, które w trakcie tej misji udały się na orbitę wyposażone są w osłonę przeciwsłoneczną, która ma minimalizować ilość światła odbijanego przez satelity w stronę Ziemi.

Pociąg Starlinków - kiedy obserwować

Dzisiaj w nocy satelity Starlink widoczne były wysoko na niebie o godzinie 2:29. Rewelacyjny przelot całego pociągu satelitów nagrał Zbyszek, jeden z naszych czytelników prowadzący portal nocneniebo.pl. Z resztą sami zobaczcie.

Jeżeli nie mieliście okazji obserwować tego przelotu, nie ma się czym przejmować. W trakcie najbliższych kilku nocy będzie jeszcze kilka okazji do obserwowania pociągu.

Niedziela/poniedziałek: 1:34 oraz 3:10

Pierwszy przelot będzie stosunkowo krótki i zaledwie 10-15 stopni nad horyzontem. Podczas drugiego przelotu jednak cały pociąg satelitów będzie widoczny wysoko na niebie, w okolicach zenitu (mapa poniżej).

 class="wp-image-1320691"
Przelot Starlinków nad Poznaniem o 3:10 (nd/pon)

Poniedziałek/wtorek: 2:15 oraz 3:51

Kolejny dzień do obserwowania satelitów wysoko na niebie. Tak samo jak w niedzielę, drugi przelot wyższy i wyraźniejszy.

 class="wp-image-1320694"
Pierwszy przelot Starlinków w nocy z poniedziałku na wtorek
 class="wp-image-1320697"

Wtorek/środa: 1:20, 2:56 oraz 4:32

REKLAMA

Tak jak w poprzednich dniach, pierwszy przelot będzie krótki i nisko nad horyzontem. Dwa kolejne będą widoczne i przelecą przez całe niebo, wznosząc się niemal w okolice zenitu.

Podziękowania dla Zbyszka z nocneniebo.pl za informację i film z przelotu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA