REKLAMA

Na ból LSD. Niewielkie dawki są równie skuteczne jak morfina, ale mniej niebezpieczne

Najnowsze badania wskazują, że niewielkie dawki LSD mogą być skutecznym środkiem przeciwbólowym - równie silnym co konwencjonalne opioidy, np. morfina.

Mikrodawki LSD skutecznym lekiem przeciwbólowym. Skuteczność porównywalna z opioidami
REKLAMA

Badania przeprowadzone na zdrowych wolontariuszach wskazują, że podanie niewielkiej dawki LSD ma właściwości przeciwbólowe, przy jednoczesnym braku efektów psychodelicznych. Poziom efektu przeciwbólowego porównywalny jest do opioidów – mówi Jan Ramaekers, profesor psychofarmakologii i toksykologii behawioralnej na Uniwersytecie w Maastricht.

REKLAMA

W artykule opublikowanym w tym tygodniu w periodyku Journal of Psychopharmacology Ramaekers wraz ze współpracownikami opisuje badania, w ramach których 24 ochotnikom podawano albo placebo ,albo mikrodawki od 5 do 20 mikrogramów LSD.

Następnie ochotnicy przechodzili tzw. test zimnego presora, w którym musieli zanurzyć dłoń w pojemniku z wodą o temperaturze zbliżonej do zera stopni Celsjusza.

Wyniki testu były zdumiewające. Bardzo niskie dawki LSD nie miały szczególnego wpływu na odczuwanie bólu, ale już dawka wielkości 20 mikrogramów obniżała odczuwanie bólu o ponad 20 procent.

Zebrane w ten sposób dane wskazują, że niskie dawki LSD mogą potencjalnie stanowić skuteczny środek do obniżania poczucia bólu, a jednocześnie nie niosą za sobą konsekwencji związanych z obecnie stosowanymi lekami na bazie opioidów. Ponad 16 mln ludzi na całym świecie cierpi na uzależnienie od opioidów, a wiele osób do nich dołącza wskutek zbyt powszechnego stosowania leków przeciwbólowych – mówi Amanda Feilding, dyrektor w Beckley Foundation, która wspierała opisywane badania.

Pół wieku temu także badano właściwości LSD

REKLAMA

Warto jednak zauważyć, że badania wciąż znajdują się we wczesnej fazie, a Ramaekers planuje prowadzenie dalszych badań w celu sprawdzenia, czy wyniki będą takie same. Niemniej jednak już obecne dane są bardzo intrygujące. W latach sześćdziesiątych badacz Eric Kast przeprowadził serię obiecujących eksperymentów, które wskazywały, że LSD może być skutecznym lekiem przeciwbólowym. Jednak w tamtych czasach agencje rządowe zakazały dalszych badań na LSD.

Teraz gdy władze łagodzą nakładane wcześniej ograniczenia, naukowcy tacy jak Ramaekers chcą wrócić do tamtych badań. Według badaczki uzyskane przez nią wyniki wskazują, że należy przeprowadzić badania kliniczne na pacjentach wymagających środków przeciwbólowych, które pozwoliłyby potwierdzić powtarzalność wyników i uogólnić wiedzę o przeciwbólowym działaniu LSD.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA