Kosmos  /  News

Crew Dragon odcumował od stacji kosmicznej i zmierza na Ziemię. Lądowanie jeszcze dzisiaj

Picture of the author
679 interakcji
dołącz do dyskusji

Pierwsi astronauci, którzy polecieli w przestrzeń kosmiczną na pokładzie statku Crew Dragon firmy SpaceX rozpoczęli właśnie podróż powrotną na Ziemię.

Astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley spędzili na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dwa miesiące. Ich misja Demo-2 rozpoczęła się 30 maja startem Crew Dragona na szczycie rakiety Falcon 9 zakończonym cumowaniem do stacji kosmicznej kilkanaście godzin później. Wczoraj wieczorem (polskiego czasu) astronauci ponownie weszli na pokład Crew Dragona i o godzinie 1:35 polskiego czasu odcumowali od stacji kosmicznej rozpoczynając 19-godzinną podróż na Ziemię. W momencie odcumowania stacja i statek znajdowały się 430 km nad Johannesburgiem.

Wnętrze Crew Dragona

Crew Dragon wraca na Ziemię

Statek Endeavour powinien wylądować u wybrzeży Florydy dzisiaj o 20:41 polskiego czasu. Niemniej jednak miejsce lądowania nie jest jeszcze przesądzone. NASA oraz SpaceX wybrały siedem możliwych miejsc lądowania statku, cztery w Zatoce Meksykańskiej o trzy na wschodnim wybrzeżu Florydy.

Zespoły naziemne wybiorą ostateczne miejsce lądowania w oparciu o bieżące warunki pogodowe w miejscu lądowania. Według NASA inżynierowie przy podejmowaniu decyzji będą preferowali miejsca wymagające najkrótszego lotu od momentu odcumowania statku oraz miejsca, w których w momencie lądowania będzie dzień.

Na około sześć godzin przed wodowaniem (pięć godzin przed odpaleniem manewrem deorbitacji), NASA oraz SpaceX podejmą decyzję o tym czy warunki pogodowe umożliwiają bezpieczne lądowanie na wodzie.

Od momentu odcumowania NASA transmituje całą akcję i możecie obserwować ją w oknie poniżej. Przed godziną 15:00 polskiego czasu będzie już wiadomo gdzie i o której godzinie będziemy mogli oglądać wodowanie. Tak czy inaczej, wróćcie do tego artykułu po godzinie 20:00, aby razem z nami oglądać pierwsze lądowanie Crew Dragona z załogą.

Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, wraz z wodowaniem zakończy się długi proces certyfikacji statku do lotów załogowych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst