REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Crew Dragon odcumował od stacji kosmicznej i zmierza na Ziemię. Lądowanie jeszcze dzisiaj

Pierwsi astronauci, którzy polecieli w przestrzeń kosmiczną na pokładzie statku Crew Dragon firmy SpaceX rozpoczęli właśnie podróż powrotną na Ziemię.

02.08.2020
11:10
Crew Dragon odcumował od stacji kosmicznej i zmierza na Ziemię. Lądowanie jeszcze dzisiaj
REKLAMA

Astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley spędzili na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dwa miesiące. Ich misja Demo-2 rozpoczęła się 30 maja startem Crew Dragona na szczycie rakiety Falcon 9 zakończonym cumowaniem do stacji kosmicznej kilkanaście godzin później. Wczoraj wieczorem (polskiego czasu) astronauci ponownie weszli na pokład Crew Dragona i o godzinie 1:35 polskiego czasu odcumowali od stacji kosmicznej rozpoczynając 19-godzinną podróż na Ziemię. W momencie odcumowania stacja i statek znajdowały się 430 km nad Johannesburgiem.

REKLAMA
 class="wp-image-1312912"
Wnętrze Crew Dragona

Crew Dragon wraca na Ziemię

Statek Endeavour powinien wylądować u wybrzeży Florydy dzisiaj o 20:41 polskiego czasu. Niemniej jednak miejsce lądowania nie jest jeszcze przesądzone. NASA oraz SpaceX wybrały siedem możliwych miejsc lądowania statku, cztery w Zatoce Meksykańskiej o trzy na wschodnim wybrzeżu Florydy.

Zespoły naziemne wybiorą ostateczne miejsce lądowania w oparciu o bieżące warunki pogodowe w miejscu lądowania. Według NASA inżynierowie przy podejmowaniu decyzji będą preferowali miejsca wymagające najkrótszego lotu od momentu odcumowania statku oraz miejsca, w których w momencie lądowania będzie dzień.

Na około sześć godzin przed wodowaniem (pięć godzin przed odpaleniem manewrem deorbitacji), NASA oraz SpaceX podejmą decyzję o tym czy warunki pogodowe umożliwiają bezpieczne lądowanie na wodzie.

Od momentu odcumowania NASA transmituje całą akcję i możecie obserwować ją w oknie poniżej. Przed godziną 15:00 polskiego czasu będzie już wiadomo gdzie i o której godzinie będziemy mogli oglądać wodowanie. Tak czy inaczej, wróćcie do tego artykułu po godzinie 20:00, aby razem z nami oglądać pierwsze lądowanie Crew Dragona z załogą.

REKLAMA

Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, wraz z wodowaniem zakończy się długi proces certyfikacji statku do lotów załogowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA