Kosmos  / News

Chińczycy zrobili smaka Rosjanom. Trzy sondy Łuna polecą na Księżyc

100 interakcji
dołącz do dyskusji

Rosjanie nie byli na Księżycu od 1976 r., ale teraz mają zamiar tam wrócić i wznowić badania.

Na pierwszą połowę lat dwudziestych Rosja zaplanowała trzy misje księżycowe. Jak mówi Władimir Kołmykow, kierownik Stowarzyszenie Naukowego Ławoczkina, segmentu rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, nadzorującego sondy międzyplanetarne, sondy Łuna-25, Łuna-26 i Łuna-27 będą kontynuowały badania przerwane przez Związek Radziecki w latach siedemdziesiątych.

Misje będą realizowane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA)

Łuna-25 znajduje się na etapie montażu i pierwszych testach - powiedział prezydentowi Władimirowi Putin Kołmykow w rozmowie, której zapis opublikował Kreml. Tak, są pewne problemy ze współpracą, ale staramy się je rozwiązać. Mam nadzieję, że sonda wystartuje w kierunku Księżyca jeszcze w 2021 r.

Według informacji zamieszczonych na stronie agencji Roskosmos, sonda Łuna-25 powinna być gotowa w marcu 2021 r. Start sondy planowany jest na 1 października 2021 r.

Zgodnie z planami, w kolejnych latach sonda Łuna-26 stworzy mapę powierzchni Księżyca, a sonda Łuna-27 zajmie się badaniem regolitu księżycowego, skał i pyłu pokrywającego powierzchnię Księżyca.

Jesteśmy przekonani, że sondy Łuna-26 i Łuna-27 zostaną wysłane na Księżyc odpowiednio w 2024 i 2025 r. - mówi Kołmykow.

Dalsze, jeszcze nieprecyzyjne plany, zakładają wysłanie małego łazika i przywiezienie skał kosmicznych na Ziemię w ramach misji Łuna-28 oraz wysłanie większego łazika, przypominającego radzieckie Łunochody w ramach misji Łuna-29.

Renesans misji księżycowych

Księżyc jest obok Marsa bardzo popularnym ostatnio celem misji kosmicznych. Amerykanie planują wysłać pierwsze lądowniki na Księżyc już w 2021 r. rozpoczynając tym samym realizację programu Artemis, który ma z powrotem zaprowadzić ludzi na Księżyc w 2024 r. Chiński lądownik Chang'e-4 od roku bada niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca, a kolejne chińskie misje księżycowe ustawiają się w kolejkę.

Lądowanie na Księżycu nie jest jednak takie łatwe jak to może się wydawać. W ubiegłym roku porażką zakończyło się lądowanie izraelskiej sondy Beresheet oraz indyjskiej misji Chandrayaan-2.

Rosjanie są jednak przekonani, że sondy Łuna nie podzielą ich losu. Zobaczymy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst