REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińczycy zrobili smaka Rosjanom. Trzy sondy Łuna polecą na Księżyc

Rosjanie nie byli na Księżycu od 1976 r., ale teraz mają zamiar tam wrócić i wznowić badania.

07.05.2020
17:43
Chińczycy zrobili smaka Rosjanom. Trzy sondy Łuna polecą na Księżyc
REKLAMA
REKLAMA

Na pierwszą połowę lat dwudziestych Rosja zaplanowała trzy misje księżycowe. Jak mówi Władimir Kołmykow, kierownik Stowarzyszenie Naukowego Ławoczkina, segmentu rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, nadzorującego sondy międzyplanetarne, sondy Łuna-25, Łuna-26 i Łuna-27 będą kontynuowały badania przerwane przez Związek Radziecki w latach siedemdziesiątych.

Misje będą realizowane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA)

Łuna-25 znajduje się na etapie montażu i pierwszych testach - powiedział prezydentowi Władimirowi Putin Kołmykow w rozmowie, której zapis opublikował Kreml. Tak, są pewne problemy ze współpracą, ale staramy się je rozwiązać. Mam nadzieję, że sonda wystartuje w kierunku Księżyca jeszcze w 2021 r.

Według informacji zamieszczonych na stronie agencji Roskosmos, sonda Łuna-25 powinna być gotowa w marcu 2021 r. Start sondy planowany jest na 1 października 2021 r.

Zgodnie z planami, w kolejnych latach sonda Łuna-26 stworzy mapę powierzchni Księżyca, a sonda Łuna-27 zajmie się badaniem regolitu księżycowego, skał i pyłu pokrywającego powierzchnię Księżyca.

Jesteśmy przekonani, że sondy Łuna-26 i Łuna-27 zostaną wysłane na Księżyc odpowiednio w 2024 i 2025 r. - mówi Kołmykow.

Dalsze, jeszcze nieprecyzyjne plany, zakładają wysłanie małego łazika i przywiezienie skał kosmicznych na Ziemię w ramach misji Łuna-28 oraz wysłanie większego łazika, przypominającego radzieckie Łunochody w ramach misji Łuna-29.

Renesans misji księżycowych

Księżyc jest obok Marsa bardzo popularnym ostatnio celem misji kosmicznych. Amerykanie planują wysłać pierwsze lądowniki na Księżyc już w 2021 r. rozpoczynając tym samym realizację programu Artemis, który ma z powrotem zaprowadzić ludzi na Księżyc w 2024 r. Chiński lądownik Chang'e-4 od roku bada niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca, a kolejne chińskie misje księżycowe ustawiają się w kolejkę.

REKLAMA

Lądowanie na Księżycu nie jest jednak takie łatwe jak to może się wydawać. W ubiegłym roku porażką zakończyło się lądowanie izraelskiej sondy Beresheet oraz indyjskiej misji Chandrayaan-2.

Rosjanie są jednak przekonani, że sondy Łuna nie podzielą ich losu. Zobaczymy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA