REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Polska mierzy wysoko. MON powołuje pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, utworzył w swoim ministerstwie stanowisko pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. Osoba piastująca tę rolę będzie odpowiedzialna m.in. za wynoszenie obiektów na orbitę okołoziemską.

19.05.2020
13:39
Kosmiczna technologia i podatki
REKLAMA
REKLAMA

Tak przynajmniej czytamy w rozporządzeniu ministra z 18 maja. Warto zauważyć, że póki co w Polsce żaden podmiot nie dysponuje rakietami zdolnymi wynosić cokolwiek na orbitę okołoziemską, ale być może jest to zapis (bardzo) długofalowy.

Oprócz tego dość ambitnego zadania, pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej będzie zajmował się pozyskiwaniem satelitarnych zdjęć powierzchni Ziemi oraz poszerzaniem zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie obsługi telekomunikacji satelitarnej, z wykorzystaniem narodowych i sojuszniczych systemów satelitarnych i zabezpieczaniu usług precyzyjnej nawigacji satelitarnej.

Czy w polskiej armii potrzebny jest pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej?

Wojsko i przestrzeń kosmiczna to „sprawa oczywista” w naszych czasach - nawet mniejsze państwa posiadają własne satelity o przeznaczeniu wojskowym. Polska aktualnie pozyskuje szeroko pojęte dane satelitarne od sojuszników lub też z komercyjnych źródeł, co czasem prowadziło do pewnych komplikacji i ograniczeń.

Tymczasem mamy bardzo duże potrzeby, w szczególności w kwestii satelitarnych obserwacji Ziemi. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat Polska będzie operatorem kilku satelitów tego typu - zbudowanych przede wszystkim przez krajowe podmioty - mówi w rozmowie ze Spider's Web dr inż. Krzysztof Kanawka, CEO w Blue Dot Solutions, jednym z pierwszych polskich startupów branży kosmicznej.

REKLAMA

Według informacji zawartej w rozporządzeniu, nadzór nad pracą Pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej będzie sprawował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W obecnej chwili jest to Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA