REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Jeff Bezos za 6 lat ma szansę zostać pierwszym na świecie bilionerem

Jesteście sobie w stanie wyobrazić takie pieniądze? Ja też nie. 

15.05.2020
20:24
Jeff Bezos
REKLAMA
REKLAMA

Firma Comparisun opublikowała raport, w którym przewiduje, kto z obecnych miliarderów i kiedy ma szansę zostać bilionerem. Na pierwszym miejscu listy jest założyciel Amazonu Jeff Bezos. Majątek najbogatszego człowieka świata już teraz zapiera dech w piersiach. Szacuje się, że CEO Amazonu ma majątek o wartości 143 mld dol., a granicę biliona przekroczy za 6 lat. Będzie miał wtedy 62 lata.

Bezos, Ma, Zuckerberg – Klub przyszłych bilionerów.

Tuż za Bezosem magiczną granicę jeszcze trudniej wyobrażalnego bogactwa przekroczy Xu Jiyan, właściciel chińskiej firmy deweloperskiej Evergrande Group, zaś kilka lat później (w 2030 r.) Jack Ma, szef Alibaby. W 2023 r. dołączy do nich Ma Huateng, załozyciel Tencenta. Według autorów raportu na swój czas poczeka dłużej (do 2035 r.) Mark Zuckerberg, ale będzie mógł się za to szczycić byciem najmłodszym bilionerem, kiedy osiągnie ten tytuł w wieku 51 lat.

Do wyliczeń Comparisun trzeba podejść z pewnym dystansem. Analizy firmy opiera się bowiem na przekonaniu, że niewiele w najbliższym czasie się zmieni, a majątek firm i ludzi będzie rósł w podobnym tempie jak w ciągu ostatnich 5 lat. Nadciągający kryzys może mocno tymi przewidywaniami wstrząsnąć, choć akurat Amazon powinien wyjść z niego obronną ręką i to w najgorszym wypadku. Podczas kwarantanny zakupy przez internet zyskują jeszcze na popularności, a wycena firmy rośnie.

Bogactwo Bezosa jednych wprawia w osłupienie, drugich wkurza.

Ogromne liczby są trudne do wyobrażenia sobie, dlatego najlepiej posłużyć się rekwizytem, żeby zobrazować skale takie majątku. Przydać do tego może się na przykład ryż.

Uwaga: przypomnienie – amerykański bilion to nasz miliard, więc obrazowo mamy tu do czynienia z milionami i miliardami. Żeby pokazać polski bilion, autor filmu musiałby kupić znacznie więcej ryżu.

Film pochodzi sprzed kilku miesięcy, więc tak wyglądałby majątek Bezosa szczuplejszy o bagatela kilkanaście miliardów.

Majątek szefa Amazonu budzi emocje nie tylko dlatego, że imponuje nawet zwizualizowany w postaci ryżowych kupek. Amazon od dawna budzi liczne kontrowersje związane ze złymi warunkami pracy i zabiegami, które pozwalają mu płacić niskie (lub zerowe) podatki. Obecnie mnożą się protesty pracowników domagające się poprawy warunków pracy i zapewnienia im lepszych zabezpieczeń przed wirusem.

Jakie firmy są już warte ponad bilion?

REKLAMA

Do ekskluzywnego klubu bilionowych firm z Wall Street pod koniec kwietnia dołączył Microsoft, powitał go tam Apple i wspomnienie Amazonu, który akurat z klubu wypadł. Do wstąpienia do prestiżowego grona szykuje się w przyszłym roku Google, za dwa lata Facebook. Po 2022 r. GAFA powinna być już w nim obecna w komplecie.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA