REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Voyager 2 traci kontakt z Ziemią. Na niemal rok

Sonda Voyager 2, która od 1977 r. przemierza Układ Słoneczny, wkrótce przestanie otrzymywać jakiekolwiek polecenia z Ziemi. Nie jest to jednak koniec misji, a jedynie tymczasowa przerwa spowodowana modernizacją anteny DSS43 w Australii, która zapewnia komunikację z sondą.

11.03.2020
11:49
Voyager 2 traci kontakt z Ziemią. Na niemal rok
REKLAMA
REKLAMA

Sieć anten radiowych Deep Space Network (DSN) jest podstawowym elementem systemu przesyłania informacji między sondami Voyager a Ziemią.

 class="wp-image-1102997"

Na szczęście zbliżająca się przerwa będzie tylko jednokierunkowa. Choć sonda nie będzie w stanie odbierać żadnych poleceń z Ziemi, to nadal będzie kontynuowała przesyłanie danych na Ziemię. Przez najbliższe 11 miesięcy antena radiowa sieci DNS w Canberrze w Australi nie będzie mogła wysłać do sondy żadnego polecenia.

Sieć DSN doczekała się w końcu od dawna oczekiwanej modernizacji. Anteny wykorzystywane są do komunikacji z sondami kosmicznymi już od 48 lat. Niektóre zainstalowane na nich nadajniki mają już 40 lat i sprawiają coraz więcej problemów. Jeden z nadajników działających w pasmie S wykorzystywany jest do komunikacji i wysyłania poleceń do sondy Voyager 2, a antena znajdująca się w Canberrze jest jedyną anteną tego typu na półkuli południowej. Z tego też powodu modernizacja tego sprzętu jest szczególnie ważna - bez tej anteny na stałe utracilibyśmy kontakt z Voyagerem 2. Pozostałe dwie anteny sieci DSN znajdują się w Kalifornii i w Hiszpanii.

 class="wp-image-1103015"

Ze względu na położenie Voyagera w przestrzeni - na południe od płaszczyzny orbity Ziemi - sonda może kontaktować się tylko z anteną znajdującą się w Australii.

Kilka tygodni temu sonda Voyager 2 powróciła do normalnej pracy po tym, jak wskutek awarii przekroczyła zapasy dostępnej energii elektrycznej, co spowodowało tymczasowe wyłączenie instrumentów naukowych na jej pokładzie.

 class="wp-image-1103000"
Start sondy Voyager 2 w dniu 20 sierpnia 1977 r. Przylądek Canaveral. Sonda Voyager 1 wystartowała dwa tygodnie później. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Jedenastomiesięczna naprawa anteny sprawi, że pozostałe dwie anteny będą miały dużo więcej pracy, ale kiedy modernizacja się zakończy, antena w Australii będzie pracowała znacznie lepiej - mówi Jeff Berner, główny inżynier w DSN.

Według Suzanne Dodd, menedżer projektu Voyager, modernizacja anteny jest niezbędna, abyśmy mogli dalej kontaktować się z Voyagerem, ale także aby możliwa była komunikacja z innymi sondami kosmicznymi. Amerykański łazik Perseverance będzie wykorzystywał nowe instrumenty modernizowanej anteny, kiedy tylko dotrze do Marsa na początku przyszłego roku. Australijska antena będzie także wspomagała astronautów, którzy w ramach programu Artemis polecą na Księżyc w nadchodzącej dekadzie.

REKLAMA
 class="wp-image-1103009"
Sonda Voyager 2 wleciała w przestrzeń międzygwiezdną 10 grudnia 2018 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Aktualnie sonda Voyager 2 wyleciała już z Układu Słonecznego i znajduje się w przestrzeni międzygwiezdnej, w odległości 17 mld km od Ziemi. To jak dotąd jedyna sonda kosmiczna, która odwiedziła wszystkie cztery gazowe planety Układu Słonecznego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA