1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Orange to o wiele więcej niż operator telekomunikacyjny. Firma mocno „wchodzi w chmurę”

Lokowanie produktu

Chmura może być przełomem w cyfryzacji przedsiębiorstw. Duże inwestycje i współpraca ze światowymi gigantami segmentu cloud pokazują kierunek obrany przez Orange w segmencie biznesowym.

05.02.2020
14:06
Orange to o wiele więcej niż operator. Firma mocno "wchodzi w chmurę"

Głośniej o ofercie chmurowej Orange zrobiło się w kwietniu. Firma nawiązała wówczas strategiczną współpracę z Google Cloud. Był to kolejny dostawca rozwiązań chmurowych, który pojawił się w ofercie pomarańczowego operatora – obok m.in. Microsoft Azure, Amazon Web Service czy Oracle. Współpraca z licznymi dostawcami rozwiązań, to efekt przyjęcia modelu Multi-Cloud Solutions Provider. Daje to klientom biznesowym Orange i Integrated Solutions (spółce integratorskiej z grupy kapitałowej) możliwość wyboru optymalnego rozwiązania chmurowego i elastycznego korzystania z dostępnych narzędzi, a to wszystko u jednego partnera biznesowego.

Taka forma działania może przyspieszyć migrację polskich firm do chmury, a z tym nie jest najlepiej w naszym regionie. Europa Centralna i Wschodnia jest dopiero na początku drogi we wdrażaniu rozwiązań chmurowych. Korzysta z niej jedynie 11 proc. rodzimych przedsiębiorstw w porównaniu do 65 proc. firm np. w Finlandii.

Chmura dla firm rośnie w tempie 30 proc.

IDC przewiduje jednak, że rynek cloud w Polsce będzie wart ok. 593,5 miliona dolarów już w 2022 roku. Oznacza to podwojenie jego wielkości w ciągu 3 lat.

Nie ma co się dziwić. Chmura obliczeniowa niesie przecież szereg zalet. To mobilność i wygoda dostępu z każdego miejsca podłączonego do internetu, co znacznie przyspiesza pracę nad projektami. To także oszczędności, bo zasoby można szybko skalować zależnie od potrzeb. W razie podłączenia do chmury kolejnych użytkowników, można łatwo dokupić nowe moce obliczeniowe. Wcześniej nie było to takie proste – dołożenie nowej maszyny do środowiska wiązało się z długim procesem i wymagało zatrudnienia specjalistów. W przypadku chmury, to najczęściej kilka kliknięć.

Chmura to również uniezależnienie się od awarii sprzętu. Jeśli sami go hostujemy, musimy dbać o wysoki uptime, czyli wskaźnik czasu pracy. A serwery i działające na nich usługi mogą się zawiesić, wymagać naprawy czy restartu. Odpowiedzialność za dostępność usług w przypadku chmury leży już po stronie samego dostawcy, a to znacząca korzyść dla użytkownika.

Chmura chmurze nie równa

Jedne segmenty łatwiej przenieść do chmury inne nieco trudniej. Zależy to m.in. od typu danych, którymi firmy dysponują. Często klienci biznesowi decydują się, by najbardziej wrażliwe dane trzymać w zasobach prywatnych, jednocześnie przesuwając do chmury publicznej te, które nie są krytyczne i generują największy ruch, a więc i koszty.  

Dlatego Orange oferuje również chmurę hybrydową, czyli taką, w której najbardziej krytyczne zasoby znajdują się u klienta, natomiast pozostałe w chmurze. Klient może korzystać wówczas z wymienionych wyżej zalet chmury publicznej, przy czym sam kontroluje, które newralgiczne zasoby zostawia w lokalnym centrum danych. Pod tym względem polski rynek jest specyficzny.

Konkretne rozwiązania dla konkretnych firm

Między innymi dlatego Orange rozbudował swoje rozwiązanie IaaS (Integrated Computing), czyli infrastrukturę jako usługę. Jest ona świadczona z polskich centrów danych Orange. Operator jako pierwszy w Polsce wykorzystuje tutaj najnowsze narzędzie firmy Vmware – vCloud Director 10. To i inne komponenty stworzone przez Vmware pozwalają na sprawne połączenie z chmurą globalną np. Amazon.

Co to oznacza w praktyce? Firmom łatwiej będzie łączyć i zarządzać systemami ulokowanymi w różnych chmurach oraz własnych centrach danych. Szybciej będą mogły wybrać chmurę dopasowaną do potrzeb konkretnej aplikacji. Chmura Integrated Computing może być „punktem przesiadkowym”, ułatwiającym migrację przedsiębiorstwa z własnego data center do globalnej chmury publicznej. Ważna jest również szybkość. Teraz zbudowanie nowego środowiska wirtualnego zajmuje mniej niż 5 minut.

Orange wprowadził też - obok abonamentu - nowy model płatności tzw. pay as you go, czyli rozliczanie zgodnie z użyciem. Ta forma powinna zainteresować klientów, których potrzeby w zakresie clouda są nieregularne i sezonowe.

Przyszłość biznesu w chmurach

Orange i Integrated Solutions oferują swoim pełen zakres usług cloudowych – od chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej, po on-premise czy multicloud. Klienci nie muszą troszczyć się o serwery, połączenia sieciowe, bezpieczeństwo fizyczne. Płacą tylko za te zasoby, z których faktycznie korzystają,

Biorąc pod uwagę postępującą cyfryzację, chmura może się sprawdzić w każdej branży i w firmie każdej wielkości. Od branży retail, gdzie występują wyraźne szczyty sprzedażowe po transport, spedycję czy finanse. Jej popularność będzie stale rosła, bo pozwala błyskawicznie przystosować firmę do zmieniających się warunków rynkowych.

* Tekst powstał we współpracy z Orange.

Lokowanie produktu
Najnowsze