REKLAMA

Jedz słodko i tłusto, a zapomnisz o wszystkich swoich problemach

To, że bogata w tłuszcz i cukier dieta jest dla ludzi szkodliwa, nie jest niczym nowym. Jednak teraz naukowcy udowodnili, że już po tygodniu jej stosowania spada wydajność naszej pamięci i zdolność kontrolowania apetytu. Dlaczego tak się dzieje?

25.02.2020 11.21
Jedz słodko i tłusto, a zapomnisz o wszystkich swoich problemach
REKLAMA
REKLAMA

W najnowszym artykule naukowym opublikowanym w periodyku Royal Society Open Science, naukowcy z Australii opisują projekt badawczy, do którego zaangażowali 110 zdrowych i szczupłych osób w wieku 20-23 lat przyzwyczajonych do zdrowej diety. Część grupy przeszła na typowo zachodnią, wysokoenergetyczną dietę składającą się ze śmieciowego jedzenia, słodzonych płatków i gofrów, podczas gdy pozostali - grupa kontrolna - nie zmienili swoich zwyczajów żywieniowych.

 class="wp-image-1092672"
Tłuszcz: jest. Cukier: jest. Tego nie da się zapomnieć. Chyba...

W trakcie trwania eksperymentu, przed i po każdym posiłku przechodzili testy pamięci oraz wyrażali swoje opinie o spożywanych posiłkach, szczególnie tych, które miały w sobie spore ilości cukru.

Po zaledwie tygodniu okazało się, że osoby, które zaczęły jeść niezdrowo, mają już wyraźnie słabszą pamięć od osób z grupy kontrolnej. Co więcej, uczestnicy badania szybko uzależniali się od jedzenia o dużej zawartości cukru i tłuszczu. Owo uzależnienie przejawiało się w tym, że uczestnicy chcieli jeść więcej słodkich i tłustych rzeczy nawet wtedy, gdy byli już najedzeni. Im więcej uczestnicy badania jedli przetworzonych, słodkich i tłustych rzeczy, tym więcej chcieli ich jeść. To  z kolei, w dłuższej perspektywie prowadzi bezpośrednio do otyłości i chorób z nią związanych. Dlaczego zatem ludzie jedzą więcej, kiedy już są najedzeni?

Richard J. Stevenson, główny autor opracowania twierdzi, że podczas spożywania zachodniej, śmieciowej diety dochodzi do rozregulowania hipokampu. To niewielka struktura znajdująca się w płacie skroniowym mózgu. Jest ona odpowiedzialna za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz za kontrolowanie apetytu. Już tygodniowe spożywanie wysokoenergetycznej, zachodniej diety może obniżyć naszą zdolność do kontrolowania łaknienia, a tym samym doprowadzić do spożywania nadmiernej ilości jedzenia. A skoro jest to jedzenie bogate w cukier i tłuszcze zanim się obejrzymy, przybędzie nam kilka dodatkowych kilogramów i całkowicie uzależnimy się od pochłaniania dodatkowych kalorii.

 class="wp-image-1092675"
Położenie hipokampu w mózgu.

Badacze zaznaczają jednak, że oprócz niezdrowej diety, na działanie hipokampu istotny wpływ mają także czynniki środowiskowe, takie jak cukrzyca typu II, bezsenność, stres czy depresja. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zaburzeń kontrolowania łaknienia oraz zaburzeń pamięci. Zachodnia, przetworzona dieta może tylko je intensyfikować.

Przypomnijcie sobie teraz pączki z ubiegłego tygodnia. Po ilu pączkach mieliście dość? Ja przyznam się bez bicia, że szybciej opróżniłbym portfel do ostatniej złotówki, niż miał dość pączków czy innych wypieków. Oczywiście po kilku pączkach byłbym najedzony, ale to nie przeszkadzałoby mi się w rozkoszowaniu się kolejnymi. Analogicznej sytuacji nie jestem sobie w stanie wyobrazić w przypadku spożywania warzyw czy ryżu.

REKLAMA

Swoją drogą, ile zjedliście pączków w ubiegły czwartek?

Ja... nie pamiętam.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA