REKLAMA

Vectra ma zielone światło na przejęcie Multimedia Polska. Szykują się zmiany dla klientów

Szykują się duże zmiany na rynku telewizji kablowej i dostępu do internetu stacjonarnego. Vectra ma zielone światło na przejęcie Multimedia Polska. UOKiK wydał zgodę, ale postawił dwa warunki, które są na rękę użytkownikom.

17.01.2020 17.19
rekordowa dopłata do budżetu tvp
REKLAMA
REKLAMA

W 2018 Vectra porozumiała się z Multimedia Polska w sprawie wchłonięcia firmy. Vectra miałaby przejąć konkurenta, na co ten się zgodził we wstępnej umowie. W przypadku tak dużej operacji do gry musiał wejść Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zbadał, czy Vectra nie stanie się monopolistą w niektórych miejscowościach. Obaj operatorzy telewizji i internetu rywalizowali o klientów na terenie wielu miast w Polsce.

UOKiK stwierdził, że przejęcie faktycznie znacząco umocni pozycję Vectry. Są konkretne liczby: „ograniczenie konkurencji” powstanie w 21 miastach w przypadku usług płatnej telewizji, a w 29 miejscowościach w przypadku internetu stacjonarnego.

Właśnie poznaliśmy werdykt UOKiK. Vectra ma zielone światło na przejęcie Multimedia Polska.

UOKiK zgodził się na przejęcie, ale postawił dwa warunki. Pierwszym jest sprzedaż sieci w ośmiu miastach, a drugim jest pozwolenie klientom na zerwanie umowy bez konsekwencji w 13 kolejnych miastach.

Jeżeli chodzi o sprzedaż sieci, sprawa dotyczy Gorzowa Wielkopolskiego, Kwidzyna, Łowicza, Olsztyna, Ostródy, Pogórza, Pruszczu Gdańskiego i Stargardu. W tych miastach Vectra musi utworzyć nowe spółki i przenieść na nie umowy z abonamentami i pracownikami, infrastrukturę, dokumentację i inne kluczowe dla biznesu elementy. Następnie spółki mają zostać sprzedane niezależnym inwestorom niezwiązanym z Vectrą.

Do czasu sprzedaży spółki muszą wywiązywać się z usług dostępu do telewizji i internetu na takim poziomie, jak gwarantowała Vectra. Dodatkowo Vectra na terenie tych miast nie może prowadzić aktywnych działań reklamowych.

Klienci 13 miast będą mogli zerwać umowy z Vectrą.

Drugim warunkiem UOKiK jest umożliwienie abonentom Vectry zerwania umowy na telewizję lub internet bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Taka możliwość pojawi się w 13 miastach: w Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu.

Po uprawomocnieniu się decyzji Vectra ma siedem miesięcy na poinformowanie klientów o możliwości zerwania umowy, które ma być możliwe przez kolejne dziewięć miesięcy. Abonenci dostaną stosowną informację wraz z rachunkami lub na ekranach telewizorów za pośrednictwem dekodera.

REKLAMA

Teraz piłeczka jest po stronie Vectry.

Po werdykcie UOKiK Vectra może przyjąć ustalenia lub odwołać się od nich. Na razie nie ma komentarza tego operatora.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA