REKLAMA

Telewizja DVB-T2 w Polsce. Kto musi wymienić telewizor? Dla kogo tuner DVB-T2? [FAQ]

Już za około 1,5 roku zmieni się sposób, w jakim jest kodowana telewizja naziemna - na DVB-T2. Niestety dla części z nas oznacza to konieczność wydania dodatkowych pieniędzy. Na szczęście mniejszych niż niektórzy nas straszą.

27.01.2020 15.22
cyfrowa telewizja naziemna dvb-t dvb-t2 dvb-t1 hevc
REKLAMA
REKLAMA

Nadawcy telewizyjni w Polsce dostarczają obecnie swoje treści z wykorzystaniem międzynarodowego standardu DVB-T. W naszym kraju obowiązuje on już od dekady, ale tylko w jego bazowej wersji oznaczonej DVB-T1. Jej czas jest jednak w naszym kraju policzony i zniknie z naszego rynku za 30 miesięcy na DVB-T2. Nie wiesz o co w tym chodzi? Czytaj nasz poradnik: DVB-T2 – co to jest? Czy trzeba zmienić telewizor? Tłumaczymy, czym jest DVB-T2.

Kiedy wejdzie DVB-T2?

Sposób kodowania kanałów z DVB-T1 na DVB-T2 zmieni się w naszym kraju dokładnie 30 czerwca 2022 r. W dodatku nowszy i bardziej wydajny standard będzie wykorzystywał w naszym kraju kodek HEVC (H.265, MPEG-H część 2) oraz będzie wspierał dźwięk w formacie E-AC-3.

DVB-T1 kontra DVB-T2. Po co ta zmiana?

Druga generacja standardu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2) pozwala na umieszczenie większej liczby kanałów telewizyjnych w rozdzielczości HD w ramach jednej sieci i przy użyciu mniejszej liczby częstotliwości. Oznacza to możliwość zmieszczenia w eterze bogatszej oferty programowej i polepszenie jakości obrazu i dźwięku przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów operacyjnych. To naturalna ewolucja standardu DVB-T – niestety na tyle potrzebna, że trudno się złościć, że znowu coś zmieniają.

Czy mój telewizor jest zgodny z DVB-T2?

Niestety nie ma na to ogólnej odpowiedzi – musimy zajrzeć do jego instrukcji obsługi i sprawdzić jakie rodzaju tuner jest zainstalowany w naszym odbiorniku i czy obsługuje on DVB-T2. Jeżeli nie możemy znaleźć papierowej instrukcji, niemal każdy producent udostępnia ją w formie cyfrowej do pobrania na oficjalnej stronie produktowej.

Mój telewizor nie obsługuje DVB-T2. Czy muszę wymienić odbiornik na nowy?

Jeżeli pieniądze nie grają roli, a ważniejszym od generowania elektrośmieci staje się wygoda, to niestety tak. Nie ma żadnej możliwości skłonienia starszego odbiornika do współpracy z nowszym standardem DVB-T2. Jeżeli chcemy nadal odbierać telewizję z eteru, musimy wymienić telewizor…

…albo kupić zewnętrzny tuner. Tego rodzaju urządzenie ma formę zewnętrznego pudełeczka, do którego podłączamy przewód antenowy, zamiast do samego telewizora. Tuner DVB-T2 zazwyczaj podłączamy do odbiornika przewodem HDMI. Koszt takiego urządzenia to około 100 zł, w zależności od modelu. Wadą tego rozwiązania jest dodatkowa plątanina kabli w szafce RTV oraz konieczność stosowania dwóch pilotów: do telewizora i do tunera (częściowo ten problem rozwiązuje HDMI-CEC, a więc funkcja pozwalająca jednemu urządzeniu kontrolować drugie).

REKLAMA

Nie odbieram telewizji naziemnej. Mam telewizję kablową lub satelitarną. Czy muszę coś kupować z powodu wprowadzenia DVB-T2?

Na szczęście nie. DVB-T to format stosowany wyłącznie do tradycyjnej telewizji naziemnej. Telewizje kablowe stosują standard DVB-C, format satelitarny to DVB-S. Dla użytkowników tego rodzaju usług nic się nie zmienia. Mogą korzystać z kablówki czy satelity dokładnie tak, jak do tej pory.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA