REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Olympus OM-D E-M5 Mark III ma profesjonalne wnętrze, ale w małym i stylowym korpusie

Olympus OM-D E-M5 Mark III to nowy bezlusterkowiec systemu Mikro Cztery Trzecie.  Zapowiada się na aparat o sporych możliwościach, zamkniętych w pięknym, niedużym korpusie.

17.10.2019
8:08
Olympus OM-D E-M5 Mark III ma profesjonalne wnętrze, ale w małym i stylowym korpusie
REKLAMA
REKLAMA

Olympus OM-D E-M5 Mark III to zupełnie inny aparat od zaprezentowanego w lutym 2015 r. E-M5 Mark II — zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Z drugiej strony aparat bazuje na wielu komponentach zaczerpniętych z profesjonalnego, chociaż już będącego na rynku od ponad 3 lat E-M1 Mark II. Postęp w porównaniu do poprzednika jest zatem ogromny praktycznie pod każdym względem, ale pamiętajmy, jak wiele lat minęło.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019306"

Korpus wyraźnie nawiązuje do poprzednika, ale jest odświeżony.

Różnice widać już na pierwszy rzut oka. Aparat ma nieco inaczej wyprofilowany gumowy element obudowy umieszczony pod kciukiem oraz większy, wygodniejszy grip z przodu. Układ przycisków jest bardzo podobny. Producent podaje, że konstrukcja E-M5 Mark III jest odporna na pył, zachlapania oraz mróz, chociaż jego korpus nie jest już wykonany ze stopu magnezowego, a w większości z tworzyw sztucznych.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019321"

Z tyłu wyróżnia się dotykowy, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,03 tys. punktów z możliwością odchylania. Uzupełnia go wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 mln punktów. Ważnym dodatkiem jest funkcja ładowania aparatu przez port USB, np. za pomocą powerbanku. Skoro już o ładowaniu mowa, to E-M5 Mark III ma niestety akumulator z BLS-50, czy ten sam, który znajdziemy w podstawowym modelu E-M10 Mark III. Producent podaje, że E-M5 Mark III jest w stanie wykonać ok. 300 zdjęć na tym akumulatorze.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019342"

Nie zabrakło także łączności Bluetooth, która pozwala połączyć aparat ze smartfonem przy pomocy aplikacji Olympus Image Share (OI.Share) zainstalowanej na telefonie. Umożliwia ona łatwe przesłanie zdjęć z aparatu do smartfona poprzez Wi-Fi. Przy pomocy funkcji Share Order wybrane zdjęcia z aparatu można automatycznie przesłać do smartfona, gdy aparat jest wyłączony.

E-M5 Mark III ma wnętrze E-M1 Mark II z drobnymi ograniczeniami

Na szczęście nie zmniejszono rozmiarów fizycznych matrycy. Sercem OM-D E-M5 Mark III jest sensor Cztery Trzecie Live MOS o rozdzielczości 20,4 Mpix, który jest napędzany przez procesor TruePic VIII. Matryca ma także wbudowany 5-osiowy system stabilizacji o oficjalnej skuteczności do 5,5 EV lub nawet 6,5 EV, jeśli korzystamy z funkcji Sync IS, umożliwiającej współpracę wbudowanej stabilizacji obrazu ze stabilizacją optyczną w obiektywach.

Mechaniczna migawka pracuje z prędkością do 1/8000 s. Producent oficjalnie przyznaje, że jest to ten sam zestaw, co w zaawansowanym modelu OM-D E-M1 Mark II.

 class="wp-image-1019330"

Olympus OM-D E-M5 Mark III pod względem specyfikacji bardzo przypomina profesjonalnego E-M1 Mark II, ale jednak są pewne różnice. Nowy bezlusterkowiec oferuje maksymalną prędkość zdjęć w trybie seryjnym do 10 kl./s w trybie śledzenia AF/AE. Jego starszy brat ma tu przewagę, dając prędkość 18 kl./s lub nawet 60 kl./s przy pojedynczym AF.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019336"

Według producenta algorytm śledzenia ruchu pobiera informacje z podglądu na żywo i zapisanych zdjęć, dzięki czemu skutecznie śledzi nagłe zmiany położenia fotografowanego obiektu oraz zmianę prędkości, z jaką porusza się dany obiekt. Mechanizm MSC (Movie & Still Compatible) ma zapewniać niemal bezszelestne ustawienie ostrości.

121-punktowy, krzyżowy AF i filmy 4K, ale bez OMLog400

Olympus OM-D E-M5 Mark III, tak jak OM-D E-M1 Mark II, został wyposażony w 121-punktowy, krzyżowy AF z detekcją fazy na matrycy. Można zatem chyba liczyć, że ustawianie ostrości będzie działać tak dobrze, jak E-M1 Mark II po aktualizacji oprogramowania. Jakiś czas temu robiłem porównanie jego możliwości — zobaczcie sami. W mojej ocenie to obecnie jeden z najlepszych systemów AF na rynku. Zresztą, aparaty systemu M 4/3 od lat słynął z dobrego AF.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019351"

Na współczesny aparat przystało, OM-D E-M5 Mark III umożliwia filmowanie w 4K 30p. Dodatkowo mamy także C4K oraz Full HD rejestrowane z prędkością 120 kl./s. Niestety, w odróżnieniu od E-M1 Mark III, nowy bezlusterkowiec nie ma płaskiego trybu OMLog400. Ma natomiast wejście mikrofonowe. Warto podkreślić, że w trybie filmowania aparat oferuje połączenie 5-osiowej stabilizacji obrazu z elektroniczną stabilizacją. Ma to pozwalać na stabilne wideo bez dodatkowego sprzętu stabilizującego cały aparat. Może dlatego Olympus nie współpracuje jak dotąd z chyba żadnym gimbalem na rynku.

Prawie wszystkie inteligentne dobrodziejstwa Olympusa

Live Composite, Pro Capture, Zdjęcia 50M High Res ze statywem czy Focus Bracketing oraz Focus Stacking — to wyróżniające się funkcje Olympusa, których nie mogło zabraknąć w nowym OM-D E-M5 Mark III.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019318"

Tryb Live Composite nakłada na siebie wiele zdjęć wykonanych przy tym samym czasie otwarcia migawki i łączy tylko jaśniejsze sekcje, by zarejestrować smugi światła. W trybie Pro Capture po naciśnięciu spustu migawki do połowy aparat zapisze w buforze nawet 14 ostatnich klatek w pełnej rozdzielczości, a po naciśnięciu spustu migawki do końca – kolejne bieżące ujęcia. W trybie High Res matryca aparatu jest przesuwana o 0,5 piksela podczas zapisywania 8 kolejnych zdjęć. Fotografie łączone są następnie w jeden obraz o rozdzielczości 50 Mpix. Niestety, E-M5 Mark III nie otrzymał możliwości wykonywania zdjęć High Res z ręki, jak E-M1-X.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019315"

Z kolei w trybie Focus Bracketing aparat wykonuje do 999 zdjęć przy jednym naciśnięciu spustu migawki, a następnie zapisuje każde ujęcie z delikatnym przesunięciem ogniskowej. Funkcja Focus Stacking automatycznie łączy 8 zdjęć wykonanych z delikatnym przesunięciem punktu ostrości, tworząc fotografię o większej głębi ostrości. Obie funkcje przydadzą się fotografom makro.

Olympus OM-D E-M5 Mark III class="wp-image-1019309"

Olympus OM-D E-M5 Mark III — polska cena i dostępność

REKLAMA

Olympus OM-D E-M5 Mark III będzie dostępny w sprzedaży w połowie listopada w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej oraz srebrnej. Oto jego ceny:

  • korpus: 5390 zł
  • korpus + obiektyw M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ: 6290 zł,
  • korpus + obiektyw M.Zuiko Digital 14-150 mm f/4.0-5.6 II : 6790 zł
  • korpus + obiektyw M.Zuiko Digital ED 12-200 mm F3.5-6.3: 8190 zł
  • korpus + obiektyw M.Zuiko Digital  ED 12-40 mm F2.8 PRO: 8590 zł
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA