Chcesz uczynić świat lepszym miejscem? Hackathon + pozwala to zrobić

Patronat medialny

Już za nieco ponad miesiąc, 23 i 24 listopada na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się Hackathon+. To okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale też uczynienia świata trochę lepszym.

14.10.2019 16.24
Chcesz uczynić świat lepszym miejscem? Hackathon + pozwala to zrobić

Rozwiązania stworzone podczas tego wydarzenia zorganizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poprawią jakość cyfrowego życia osób z niepełnosprawnościami.

Jak zarejestrować się na Hackathon+? Wystarczy wejść pod ten adres i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wszystko bez wychodzenia z domu. Możecie to zrobić w dosłownie chwilę, nawet z poziomu kanapy, pod kocem, podczas oglądania kolejnego sezonu "Stranger Things" lub ogrywania nowego "God of Wara".

Hackathon+ jest wyjątkowy, bo może uczynić życie wielu osób lepszym.

 class="wp-image-1019495"

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką trudnością może być wejście po schodach lub… skorzystanie z aplikacji mobilnej? Właśnie z takimi problemami obecnymi w świecie realnym i wirtualnym borykają się osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście sami możemy zmienić ten stan rzeczy. Tak, właśnie my.

Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy cały czas zwracać uwagę ludzi na wyzwania, z którymi codziennie muszą zmagać się osoby z niepełnosprawnościami. Nawet najlepsza infrastruktura nie wystarczy, jeżeli osoby takie spotykały się z niezrozumieniem z naszej strony. Dostępność zaczyna się bowiem od drugiego człowieka oraz jego empatii. Ode mnie, od ciebie i od naszych najbliższych.

Jak samemu dołożyć cegiełkę do budowy lepszego świata? Można być działaczem społecznym, można (a nawet należy!) pomagać napotkanym osobom z niepełnosprawnościami. Ale można też zaprojektować takim osobom lepsze jutro, na przykład biorąc udział w Hackathonie+.

O co w tym wszystkim chodzi?

 class="wp-image-1018583"

Rozumiem, że część z was może nie wiedzieć, czym w ogóle jest Hackathon. Spokojnie, już tłumaczę. Można go najprościej określić jako maraton projektowania. Wydarzenie, podczas którego programiści oraz inne osoby związane z rozwojem oprogramowania mają rozwiązać konkretny problem ogłoszony w dniu rozpoczęcia hackathonu. Hackathon ma sprawdzić, jak uczestnicy imprezy podejdą do problemu i czy rozwiążą go pod ogromną presją czasu. To taki Escape Room dla programistów, tylko zagadkę rozwiązuje się nieeeeeco dłużej niż godzinę czy dwie.

W tym przypadku na wykonanie zadania będą mieć dokładnie dobę: od 14:00 w sobotę do 14:00 w niedzielę. Czy to oznacza, że w ogóle nie wiecie, nad czym będziecie tam pracować? Nie do końca. Organizatorzy wydarzenia zdradzili bowiem, że w problem będzie dotyczył cyfrowej dostępności, czyli prawa każdego człowieka do dostępu do informacji, komunikowania się i podejmowania codziennych decyzji w świecie wirtualnym.

Podejrzewam więc, że zadanie będzie dotyczyć na przykład stworzenia serwisu internetowego lub aplikacji, które pozwolą różnym grupom użytkowników (osobom starszym, z wadą wzroku, z przemęczonym wzrokiem, z innymi niepełnosprawnościami) na pełny i samodzielny dostęp do ich treści i funkcjonalności. Ale to są tylko moje domysły i nie wiem, czy na pewno taki będzie zakres zadania. Jeżeli zżera was ciekawość… powinniście po prostu spróbować swoich sił w Hackathonie+ i rozwiązać problem we własnym teamie.

Kto powinien wziąć udział w Hackathonie+?

 class="wp-image-1018595"

Przede wszystkim osoby, które chcą uczynić świat lepszym. Serio. Szczególnie mile widziane są 3-7 osobowe zespoły składające się z programistów oraz osób zajmujących się rozwojem oprogramowania (np. projektantów grafiki, twórców interfejsów). To zabawa dla wszystkich, którzy potrafią rozwiązywać rozmaite problemy w kreatywny sposób. Jeżeli więc w twojej ekipie to ty jesteś tym łebskim gościem, tutaj możesz się sprawdzić i miło spędzić czas ze znajomymi. Bo chodzi tu przede wszystkim o dobrą zabawę, a nie o pracę jako taką.

To za mało? Absolutnie to rozumiem, więc donoszę, że nie zabrakło także bardziej wymiernej motywacji. Zespół, który stworzy najlepsze zdaniem jurorów rozwiązanie wygra 20 000 zł, zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 12 000 zł, zaś ostatni team na podium otrzyma 8000 zł. Kwoty są konkretne (w przypadku 3-osobowej ekipy to wyjście na lunch codziennie przez pół roku, przeliczyłem to), zdecydowanie jest więc o co walczyć.

 class="wp-image-1018580"

Myślę, że już podjąłeś decyzję o podniesieniu rzuconej przez nas rękawicy. Jeżeli tak, to zapraszam do rejestracji na Hackathon+ oraz zapoznania się z jego regulaminem. Zapisy trwają do 11.11.2019 r. do godziny 12:00. A jeżeli już się zapisałeś, w wolnej chwili pomyśl o możliwych problemach, które będziesz musiał rozwiązać podczas jego trwania. Być może w ten sposób zwiększysz swoją szansę na wygraną!

 class="wp-image-1019498"

Kampania współfinansowana ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Patronat medialny
Najnowsze