Ekologia  / News

Każdy z tych krążków był kiedyś kawałkiem elektroniki. Oto oficjalne medale Tokio 2020, wykonane z elektrośmieci

Picture of the author

Równo rok dzieli nas od startu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Z tej okazji organizatorzy zaprezentowali medale, które zawisną na szyjach atletów. Nic wyjątkowego, gdyby nie to, że każdy z tych medali był kiedyś urządzeniem elektronicznym.

Co można zrobić z 78985 tonami odpadów elektronicznych, w tym 6,2 milionami telefonów?

Cóż, według oficjalnych raportów cała ta góra odpadów zapewne nie zostałaby nawet ujęta w statystyce, gdyż – według raportu na 2017 r. – ledwie 20 proc. wszystkich elektrośmieci podlega dokumentacji i recyclingowi. A łącznie produkujemy ich ponad 45 mln ton rocznie.

Komitet Olimpijski igrzysk w Tokio znalazł dla zużytych smartfonów, komputerów i innej elektroniki lepsze zastosowanie – przerobił je na medale olimpijskie.

Medale Tokio 2020 pochodzą z odzysku.

Z tych 78985 ton elektrośmieci udało się odzyskać 4100 kg srebra, 2700 kg brązu i 30 kg złota, które następnie zostały wykorzystane do odlania medali o średnicy 85 mm.

Brązowe krążki wykonano ze spiżu, składającego się w 95 proc. z miedzi i 5 proc. z cynku. Srebrne wykonano z czystego srebra, zaś złote z pozłacanego srebra.

Autorem projektu jest Junichi Kawanishi, zaś elektrośmieci niezbędnych do jego realizacji dostarczyli mieszkańcy Japonii.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 będą wyjątkowe dla świata nowych technologii.

Nawet jeśli ktoś nie jest fanem sportu, nie powinien przechodzić obok Tokio 2020 obojętnie. To właśnie przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie będą pierwszym wydarzeniem, którego transmisję mamy obejrzeć w rozdzielczości 8K. W związku z tym wszystkie branże związane z produkcją i konsumpcją treści dwoją się i troją, by zaprezentować nam nowe kamery, telewizory i zmyślne technologie transmisji danych, które umożliwią śledzenie sportowych zmagań w niespotykanej dotąd jakości.

Za sprawą medali Tokio 2020 stanie się też swoistym symbolem walki z zanieczyszczeniem środowiska, generowanym przez współczesną elektronikę. Bo umówmy się – w skali 45 mln ton elektrośmieci generowanych rocznie, te niespełna 76 tys. ton to ledwie kropla w morzu. Jednak medale niosą ze sobą potężny przekaz dla świata: skoro najsprawniejsi ludzie świata mogą nosić na szyi medal z odzysku, to ty możesz się przyłożyć do segregacji śmieci i ich ponownego przetworzenia.

Niby mała rzecz, ale jestem pewien, że będzie wybrzmiewać przez długie lata.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst