REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Chętnie pożyczamy pieniądze najbliższym. Jeszcze chętniej im nie oddajemy

Badanie Censuswide na zlecenie PayPala nie pozostawia złudzeń. Chętnie pożyczamy pieniądze najbliższym. Ale jeszcze chętniej im nie oddajemy.

16.02.2019
10:43
pożyczamy pieniądze rodzinie i znajomym
REKLAMA
REKLAMA

Możliwości wzajemnego pożyczania pieniędzy jest znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu. Gotówka nie jest już jedyną możliwością. PayPal postanowił sprawdzić, jak nowe możliwości wpływają na pożyczanie pieniędzy.

Przede wszystkim wyszło na to, że sami chętniej pożyczamy pieniądze innym, niż zaciągamy zobowiązania finansowe u rodziny i znajomych. Przeciętny Polak jest w stanie pożyczyć bliskim od 250 do 450 zł w ciągu roku. Sam w tym czasie zadłuża się u nich na kwotę nie większą niż 50 zł.

Dobry zwyczaj rodzinie nie pożyczaj.

Mimo że sami od rodziny i znajomych staramy się pożyczać jak najmniej, to i tak mamy problem ze zwrotem pieniędzy. Najczęściej uznajemy, że przy zażyłościach nas łączących spłata już nie jest tak obligatoryjna, jakby mogło się wydawać. Rodzina i znajomi to grupy najczęściej proszące o pomoc finansową wskazywane przez Polaków.

Ze zleconego przez PayPal badania wynika, że kłopot z oddawaniem najbliższym jest w przypadku najmniejszych kwot do 50 zł i ze zdecydowanie większymi sumami - przekraczającymi 4,5 tys. zł.

REKLAMA

Nasze rodzinno-finansowe potknięcia robimy niejako przy okazji. A to składka na prezent dla jubilata w rodzinie. A to zrzutka na bilety samolotowe i noclegi. Albo idziemy do kina i ktoś pierwszy musi wyłożyć pieniądze. Oddamy „później”, wiadomo. Gdy termin się przeciąga mamy najczęściej jedno wytłumaczenie:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA