REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Biznes

W 1500 szkołach wystartuje program nauczania sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja w biznesie i edukacji to nie mrzonki. Bank Pekao wspólnie z partnerami będzie uczył jej dzieci, a także oswajał przedsiębiorców z AI.

W 1500 szkołach wystartuje program nauczania sztucznej inteligencji
REKLAMA
662 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jakie technologie pojawiają się w naszej głowie, kiedy myślimy o przełomach gospodarczych w przyszłości? Samojezdne samochody, blockchain czy rzeczywistość rozszerzona? Największy wpływ na naszą rzeczywistość będzie miało prawdopodobnie coś innego – sztuczna inteligencja, która będzie usuwała i tworzyła nowe miejsca pracy. To ona może się stać kołem zamachowym kolejnej rewolucji przemysłowej, tworząc przewagę konkurencyjną całych krajów.

Choć do generalnej sztucznej inteligencji jeszcze nam nieco brakuje, to już dziś wykorzystujemy uczenie maszynowe czy sieci neuronowe do rozwiązywania zadań, z którymi sami nie chcemy się mierzyć (np. katalogowania zdjęć). Obecnie w międzynarodowym rankingu wykorzystania AI górują dwie potęgi – Stany Zjednoczone i Chiny, ale do wyścigu startuje też Polska.

Bank Pekao i Synerise, przy współpracy z Microsoftem, rozpoczynają projekt edukacji uczniów i nauczycieli - AI Schools & Academy.

AI Schools & Academy to program kształcenia dzieci i młodzieży z zakresu sztucznej inteligencji. Dzięki niemu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają się poruszać w świecie cyfrowym jak ryby w wodzie. Aby to osiągnąć partnerzy sfinansują zajęcia dodatkowe w 1500 szkołach i przedszkolach. Placówki mogą zgłaszać się do programu przez stronę Synerise.

Chcemy zainteresować dzieci i młodzież tematyką AI oraz przekazać im dostosowaną do ich wieku podstawowej wiedzę o możliwościach sztucznej inteligencji – mówi Spider’s Web Wojciech Krywult, dyrektor operacyjny w departamencie zarządzania strategicznego Banku Pekao. - Zajęcia będą bardzo zróżnicowane w zależności o grupy wiekowej uczestników (przedszkola, szkoły podstawowe i średnie). Najmłodsi będą się uczyć przez zabawę, a starsi stosowali rozwiązania w praktyce – dodaje.

Synerise prowadzi program w formacie Open Data, co ma pozwolić na sprawdzenie finansowania i efektów kształcenia. Rolą Banku Pekao będzie zaś organizacja konkursów i hackatonów (studenci powinni zajrzeć na #pekaocoders), a Microsoftu dostarczenie platformy technologicznej. Najlepsi uczestnicy nagrodzeni zostaną stypendiami.

Utrzymanie szybkiego wzrostu gospodarczego wymaga zbudowania trwałej i długoterminowej przewagi konkurencyjnej opartej o produktywność, dostępność wykształconych kadr oraz szerokie zastosowanie najbardziej zaawansowanych technologii - w szczególności w obszarach analityki danych oraz sztucznej inteligencji – powiedział Prezes Banku Pekao Michał Krupiński podczas uroczystego podpisania umowy partnerskiej na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Cyfryzacja dla MŚP.

Drugim elementem współpracy jest budowany przez Bank Pekao ekosystem wspierający przedsiębiorców. Tu, konkretnie w digitalizacji.

Przedsiębiorcy uzyskają wiedzę o możliwościach nowoczesnych narzędzi, pomocnych w analizie ich biznesu, planowania finansów czy działalności sprzedażowej i promocyjnej. Do tej pory takie narzędzia były zarezerwowane dla większych przedsiębiorstw i instytucji ze względu zarówno na koszty, jak i konieczność posiadania odpowiednio wyszkolonej kadry – opisuje Wojciech Krywult.

REKLAMA

Sercem ekosystemu ma być platforma Synerise, która zbiera i analizuje dane dostępne zarówno online jak i offline (sklepy, firmy, historia rachunku). Za jej pomocą przedsiębiorcy dostaną aktualny obraz firmy, pomocny w podejmowaniu decyzji. Modelu biznesowy całego ekosystemu usług jest jeszcze we wczesnej fazie projektowania, rozmów z partnerami i pilotażu.

Oswojenie polskich firm z big data wydaje się grą wartą świeczki, gdyż – jak wynika z badania OVH i Intela - prawie 100 proc. dużych i średnich firm w Polsce przyznaje, że gromadzi dane. Jednak w analityce biznesowej wykorzystuje już tylko 60 proc. z nich.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA