1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Przyszłość bankowości to big data? Odpowiedź znajdziesz na Hackathonie Banku Pekao

Lokowanie produktu

Najpierw Warszawa, potem Lublin, Kraków, Poznań, Gdańsk, Rzeszów, Łódź i Wrocław. Bank Pekao S.A. na uczelniach w tych miastach organizuje Hackathon PekaoCoders. To cykl spotkań, na których programiści będą mierzyć się z konkretnymi wyzwaniami. Łączna pula nagród to ponad 90 tys. zł.

28.01.2019
15:02
Bank Pekao cyfryzacja

Polacy coraz chętniej korzystają z bezgotówkowych form płatności czy to kartą płatniczą czy telefonem. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem liczby transakcji zbliżeniowych w Europie. Według danych Narodowego Banku Polskiego – tylko w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku łącznie dokonaliśmy transakcji bezgotówkowych na sumę 68 mld zł.

A potencjał wzrostu liczby transakcji jest nadal duży. Dane z terminali płatniczych to też potencjalne źródło istotnych z pozycji handlowca – i nie tylko – informacji. Ich uporządkowanie i usystematyzowanie może być dla sprzedających bardzo istotne, determinujące ich wyniki finansowe, czy planowane na przyszłość strategie

Hackathon PekaoCoders postara się rozwiać wątpliwości.

Jakie zastosowania może mieć big data w branży finansowej? Jakie dane zbierają terminale płatnicze oraz w jaki sposób można ich użyć? Między innymi na takie pytania chce odpowiedzieć Laboratorium Innowacji Banku Pekao S.A. W tym celu w dniach 22–24 lutego, w partnerstwie z firmami Microsoft i Govtech, inauguruje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Hackathon PekaoCoders.

To pierwszy z cyklu ośmiu maratonów programowania, podczas których uczestnicy w interdyscyplinarnych zespołach zmierzą się z postawionymi przed nimi zadaniami. A wszystko pod czujnym okiem grupy mentorów. Tym razem będą to wyzwania z pogranicza branży finansowej i big data. Z propozycji Banku Pekao S.A. będą mogli skorzystać programiści z całego kraju. W tym celu kolejne spotkania w ramach Hackathon PekaoCoders organizowane będą w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Łodzi i Wrocławiu.

Jak big data może pomóc właścicielom sklepów i dziennikarzom?

Przygotowanie rozwiązania lub opracowanie modelu, dzięki czemu w łatwy i przystępny sposób właściciele terminali będą mogli analizować i przetwarzać zebrane dane w przyjaznej i nowoczesnej formie - to jedno z zadań postawionych przed uczestnikami Hackathon PekaoCoders. W drugim zastanowią się nad opracowaniem sposobu prezentacji danych zebranych z terminali płatniczych i połączonych z danymi Ministerstwa Cyfryzacji w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Na potrzeby startupów, ośrodków badawczych, dziennikarzy itp.

Finał z pulą nagród przeszło 90 tys. zł.

Postępy uczestników kolejnych spotkań w ramach Hackathon PekaoCoders oceniać będzie jury, w składzie którego znajdą się przedstawiciele Banku Pekao S.A. i partnerów tej inicjatywy: Microsoft i Govtech. Ich zadaniem będzie wybranie spośród uczestników wszystkich ośmiu maratonów programowania tych najlepszych. Ci będą zaproszeni do finałowych zmagań, które planowane są w Warszawie, na przełomie października i listopada.

Pula nagród przeznaczona na cały cykl przekracza w sumie 90 tys. zł. W każdym z ośmiu hackathonów można zdobyć prawie 10 tys. zł. Ale to nie wszystko. Bank Pekao S.A. kusi też innymi nagrodami. W tym udziałem w warsztatach przygotowujących do finałowej potyczki, czy zdobyciem płatnego stażu, umożliwiającego podjęcie pracy z jednymi z najlepszych ekspertów branży finansowej w kraju.

Kto może wziąć udział?

Aby wziąć udział w Hackathonie, nie trzeba mieć ani gotowego pomysłu na rozwiązanie, ani skompletowanego zespołu. Jak zwykle na starcie liczą się przede wszystkim chęci. Hackathon PekaoCoders ma na celu zrzeszenie osób reprezentujących różnorodne umiejętności, aby tworzyć interdyscyplinarne zespoły.

Nie jest to wydarzenie tylko dla informatyków czy specjalistów od big data. Przeciwnie, Bank Pekao S.A. liczy na zainteresowanie swoją inicjatywą osób na co dzień zajmujących się marketingiem, biznesem, socjologią, psychologią czy grafiką. Udział w Hackathonie jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. By wziąć udział w inaugurującym wydarzeniu 22–24 lutego w Warszawie - trzeba wypełnić stosowny formularz zgłoszeniowy.

*Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze