REKLAMA

Dowody niemal 1,5 mln Polaków stracą ważność w tym roku. Będzie na kim testować nowe e-dowody

1,5 mln Polaków będzie musiało w tym roku wymienić dowód osobisty na nowy. Jeśli zrobią to po 28 lutego, załapią się już na e-dowody. 

04.01.2019 15.23
Wymień dowód osobisty w 2019 roku
REKLAMA
REKLAMA

Wstań, znajdź swój dowód osobisty i sprawdź na nim datę ważności. Tak na wszelki wypadek. Wylegitymowanie się nieważnym dokumentem może nas kosztować aż 5 tys. zł. kary. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało portalowi money.pl, że w tym roku dowody około 1,5 mln Polaków się przeterminują.

Wymiana dowodu osobistego jest prosta. Można to zrobić przez internet.

Większość z nas raczej na co dzień nie korzysta z dowodu osobistego i nie śledzi z zapartym tchem, jak uciekają lata, miesiące i dni przybliżające nas do końca jego ważności. Łatwo więc przegapić Ten moment. Dowody osobiste wydawane są na 10 lat. W tym roku szczególnie na baczności powinni się mieć wszyscy urodzeni w 1991 r., którzy nie wyrabiali w międzyczasie nowych dokumentów.

Żeby wymienić dowód, niekoniecznie trzeba się fatygować do urzędu gminy, a potem stać karnie na korytarzu, chłonąc mrożące krew w żyłach rozmowy telefoniczne współkolejkowiczów. Wniosek o dowód można złożyć przez internet, korzystając z profilu zaufanego. Co prawda po odebranie dowodu trzeba się już pofatygować do urzędu osobiście, ale to i tak w ostatecznym rozrachunku spora oszczędność czasu.

Wymieniania nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Na nowy można czekać aż miesiąc, a jak powszechnie wiadomo, nawet jeśli w ciągu ostatnich 10 lat nigdy nikomu nie okazywaliśmy dowodu osobistego, to będziemy musieli to zrobić dokładnie w tym dniu, w którym nasz stary wygaśnie. Tak działa wszechświat.

REKLAMA

Każdy, kto z jakichkolwiek powodów, nie chciałby e-dowodu, powinien się pospieszyć. Nowe dokumenty będą wydawane już niebawem, bo od początku marca. Różnią się od starych przede wszystkim obecnością czipu. To on ma nas wprowadzić w dokumentowy XXI wiek. Dzięki niemu będziemy mogli korzystać z e-recept, łatwiej podpisywać się podpisem elektronicznym pod fakturami i umowami oraz zarejestrować do lekarza. W każdym razie kiedyś będziemy mogli. Już wiadomo, że nie wszystkie urzędy będą już w marcu gotowe na to, żeby nowe czipy obsługiwać. W ZUS-ie i sądzie będą mogły nam służyć co najwyżej za dość ekstrawagancką ozdobę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA