REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Szykujcie się na kolejną wymianę dokumentów. e-Dowód pojawi się już za dwa lata

Jeśli możecie wstrzymać się z wymianą dowodu osobistego, lepiej to zróbcie. W pierwszym kwartale 2019 r. rozpocznie się bowiem wydawanie nowych dowodów z tzw. warstwą elektroniczną.

31.05.2017
20:42
e-dowod
REKLAMA
REKLAMA

Rada Ministrów zatwierdziła bowiem kontynuację projektu pl.ID, czyli e-Dowodu Osobistego. Polacy zyskają dzięki temu nowe możliwości, które pozwolą na szybsze załatwianie spraw w urzędach i nie tylko.

Co da nam e-Dowód?

Nowy dowód osobisty pozwoli weryfikację naszej tożsamości w e-usługach administracji publicznej oraz na podpisywanie dokumentów cyfrowych. Nowy e-Dowód będzie też współpracował z aplikacją ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”) oraz będzie pozwalał na szybką rejestrację w placówkach naszej służby zdrowia.

e-Dowody przydadzą się także podczas załatwiania bardziej przyziemnych spraw. Będziemy mogli użyć ich w terminalach POS, na telefonach z interfejsem NFC, a docelowo – jak zapowiada nasza administracja – również w bankomatach i urzędomatach.

Pozwoli on również na zdalną identyfikację obywatela, co sprowadza się do tego, że nie trzeba będzie już osobiście zjawiać się na przykład w salonie operatora w celu rejestracji karty SIM.

e-Dowód będzie także sposobem na identyfikację jego właściciela, uznawanym przez Komisję Europejskim. Dzięki temu Polacy o wiele szybciej będą mogli załatwić swoje sprawy z administracją publiczną na terenie całej Unii Europejskiej.

e-Dowód: lepiej późno, niż później

Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym nie wydano dowodu z warstwą elektroniczną. Jeśli ktoś się uprze, może wyrobić sobie tzw. Profil Zaufany i swój cyfrowy podpis, jednak z tych narzędzi korzysta łącznie raptem 1,2 mln Polaków.

REKLAMA

e-Dowody zastąpią w końcu wszystkie dowody osobiste z określonym terminem ważności. Plan ten ma zostać zrealizowany do 2028 r. i obejmuje wymianę ponad 31 mln sztuk dowodów osobistych. Bezterminowe dowody osobiste będą wymieniane jedynie na wniosek danej osoby.

Opracowaniem dokumentu „Koncepcja e-Dowodu – kontynuacja projektu pl.ID i realizacja powiązanych projektów” zajęły się wspólnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA