REKLAMA

Tak będzie wyglądał nowy e-dowód osobisty. Ministerstwo upubliczniło wzór dokumentu

E-dowód będzie różnił się wyglądem od analogowego poprzednika. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało na stronie wzór elektronicznego dokumentu. 

21.09.2018 16.10
Tak wygląda nowy e-dowód.
REKLAMA
REKLAMA

Można już własnymi oczami ujrzeć przyszłość. MSWiA opublikowało na swojej stronie wzór wytęsknionego dowodu elektronicznego. Będzie wyglądał nieco inaczej niż jego analogowy protoplasta.

E-dowód dzięki zmianie wyglądu, będzie zgodny nawet z prawem, którego jeszcze nie ma.

W Uniii Europejskiej trwają właśnie prace nad określeniem nowego wzorca dokumentów tożsamości opracowywanego na podstawie zaleceń Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Ma on obowiązywać na terenie całej Unii. polski nowy e-dokument został już teraz do dostosowany do rzeczonych zaleceń. W ten sposób będziemy przygotowani na prawo, które dopiero nadejdzie i może oszczędzimy sobie i skarbowi państwa kolejnego kombinowania za parę lat. Byłoby dość niezręcznie wymienić obywatelom dowody na elektroniczne tylko po co, żeby kilka lat później wymienić je znów, ale na takie z nowym układem danych.

 class="wp-image-807886"
Na górze nowy e-dowód. Na dole obecny, analogowy odpowiednik.

W nowych e-dowodach z przodu pojawi się rubryka obywatelstwa, numer dowodu i termin jego ważności. Na tył zostanie zaś przeniesione nazwisko rodowe i imiona rodziców.

Zmiany w wydawaniu dowodów ucieszą rodziców najmłodszych.

Ministerstwo postanowiło pójść nieco na rękę rodzicom. Do tej pory zasady dotyczące zdjęć były bezwzględne nawet w stosunku do dzieci. Już niedługo najmłodsi obywatele do 5 roku życia będą mogli mieć na fotografii umieszczonej w dowodzie zamknięte oczy i inny niż oficjalny grymas twarzy. Olbrzymia ulga, bo zrobić pięciolatkowi oficjalne zdjęcie to niełatwa sprawa.

REKLAMA

Co więcej, po odebranie dowodu będzie mógł się zgłosić którykolwiek z rodziców, niekoniecznie ten, który złożył wniosek o wyrobienie go.

E-dowody mają w zamyśle zdecydowanie uprościć załatwianie spraw urzędowych, przyspieszyć załatwienie wizyty u lekarza, a także przydać się w pracy przy podpisywaniu elektronicznym umów czy faktur. Projekt rozporządzenia w sprawie nowego wzoru został już skierowany przez ministerstwo do konsultacji międzyresortowych. Nowe dowody zgodnie z planem mają zacząć być wydawane od marca przyszłego roku. Na szczęście nie znaczy to, że stare w 2019 r. stracą swoją ważność. Wygasną dopiero z minięciem wypisanej na nich daty ważności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA