Zapomnij o zapominaniu aktualizowania aplikacji. Nowy Android będzie mógł je wepchnąć na twój telefon
Zmiany w API Androida pozwolą twórcom aplikacji skuteczniej wymusić na użytkownikach instalowanie przygotowanych dla nich aktualizacji.
Choć ogłoszenie wsparcia dla smartfonów ze składanymi ekranami było niewątpliwie jedną z najważniejszych wiadomości z Android Dev Summit, to nie było jedyną istotną. Ważniejsze tu i teraz dla programistów i dla użytkowników telefonów z system operacyjnym Google'a będą zmiany związane z aktualizacją aplikacji. Z nimi powinniśmy mieć do czynienia już niebawem.
Koniec odkładania aktualizacji na wieczne nigdy. Użytkownik ma korzystać z najnowszych wersji aplikacji.
Nie jest ważne, jak bardzo nienawidzicie nowych opcji, nowego wyglądu czy innych zmian, czasy dobrowolnego aktualizowania programu do jego najnowszej wersji powoli dobiegają końca. Coraz trudniej będzie chronicznie zapominać o zaktualizowaniu programu i odkładać zrobienie tego na wieczne nigdy. Prokrastynowanie będzie wymagało większej determinacji niż dotychczas, bo od teraz programiści będą mieli więcej narzędzi, które zachęcą niechętnych do instalowania aktualizacji.
Aurash Mahbo, Director of Engineering w Androidzie, podkreślał w swoim występie na konferencji, że wielu programistów prosiło o pomoc w przekonaniu użytkowników do korzystania z najnowszych wersji ich programów. Nadchodzące zmiany w API Androida pozwalają na skorzystanie z dwóch nowych sposobów wprowadzania aktualizacji.
Pełnoekranowe okno i ściąganie aktualizacji w tle.
Niektóre aktualizacje są ważniejsze niż inne. W wypadku dużych i szczególnie istotnych zmian twórcy aplikacji będą mogli wyświetlić użytkownikowi wielką pełnoekranową informację o dostępności nowej wersji programu. Ten będzie mógł wiadomość zaakceptować, ściągnąć aktualizację, zainstalować ją, a potem przejść do dalszej pracy. We wpisie na blogu zespół Androida podkreśla, że to rozwiązanie powinno być zarezerwowane tylko dla wyjątkowo ważnych aktualizacji, naprawiających krytyczne błędy lub dotyczących bezpieczeństwa.
Drugim narzędziem, które ma zachęcić do pobierania aktualizacji i przyśpieszyć cały ten proces, będzie pobieranie ich w tle. Nie trzeba już przerywać grania pracy i zamykać programu, żeby ściągnąć aktualizację. Jej instalacja rozpocznie się, gdy użytkownik ponownie uruchomi aplikację.
Zmiany są obecnie testowane z zaufanymi partnerami Androida. Google nie podał konkretnej daty, kiedy mają wejść w życie.