Powstaje Chmura Krajowa. W ciągu 5 lat polskie firmy mają zostawić w tego typu usługach 24 mld zł
Chmura Krajowa zaoferuje usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych. PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie w sprawie powołania spółki technologicznej, która będzie jej operatorem.
Chmura Krajowa ma być platformą technologiczną i prawną. Ma być determinantem rozwoju innowacji w polskich firmach. Ma też pomóc administracji publicznej. Operatorem Chmury Krajowej ma być specjalna spółka - powołana porozumieniem między PKO i PFR. To ona ma świadczyć usługi przechowywania i przetwarzania danych. W modelu subskrypcyjnym.
Chmura Krajowa: od blockchaina po system kadrowy
Spółka, zachęcając do korzystania z Chmury Krajowej, zaoferuje usługi IaaS (Infrastructure as a Service - infrastruktura jako usługa) - udostępnienie infrastruktury IT; PaaS (Platform as a Service - platforma jako usługa) - udostępnienie kompletnej platformy IT niezbędnej do uruchomienia aplikacji biznesowych, w szczególności baz danych, serwerów aplikacyjnych, serwerów web i zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz SaaS (Software as a Service - oprogramowanie jako usługa). To z kolei udostępnienie zainstalowanego w chmurze oprogramowania realizującego określone funkcje biznesowe, np. pakietu biurowego czy systemu do obsługi kadrowej.
Spółka jeszcze w tym roku. Udziały po połowie
PKO Bank Polski i PFR mają operatora Chmury Krajowej powołać jeszcze w tym roku. Oba podmioty mają objąć po 50 proc. udziałów w niej. Późniejszy plan działania jest precyzyjnie skreślony. W I kw. 2019 r. planowane jest zaoferowanie pierwszych usług typu IaaS i PaaS dla wybranych strategicznych klientów. Z kolei w drugiej połowie przyszłego roku pilotażowe usługi będą udostępnione szerszej grupie klientów. Pełna oferta dla wszystkich grup użytkowników ma być dostępna w 2020 roku. Tak przygotowana infrastruktura ma być w przyszłości trampoliną dla gospodarki.
24 mld zł w chmury w 5 lat
Światowe trendy są aż nadto widoczne. Przeważająca większość usług jest obecnie uruchamiana i utrzymywana w chmurze. Tam, gdzie jest to rozwiązanie popularne (np. Skandynawia) instytucje zaufania publicznego odnotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w poziomie wykorzystania tego typu usług przez lokalne podmioty. Według ekspertów ów trend nie ominie Polski.
Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych 5 lat wydatki na usługi chmurowe w Polsce mają wzrosnąć o 24 mld zł. Mają stanowić blisko 30 proc. wszystkich wydatków ma usługi i oprogramowanie IT działających firm w Polsce. W skali UE zaś do 2020 r. analitycy przewidują, że wartość usług chmurowych przekroczy 40 mld euro.