REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Powstaje Chmura Krajowa. W ciągu 5 lat polskie firmy mają zostawić w tego typu usługach 24 mld zł

Chmura Krajowa zaoferuje usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych. PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie w sprawie powołania spółki technologicznej, która będzie jej operatorem.

30.10.2018
21:21
kantor internetowy PKO BP
REKLAMA
REKLAMA

Chmura Krajowa ma być platformą technologiczną i prawną. Ma być determinantem rozwoju innowacji w polskich firmach. Ma też pomóc administracji publicznej. Operatorem Chmury Krajowej ma być specjalna spółka - powołana porozumieniem między PKO i PFR. To ona ma świadczyć usługi przechowywania i przetwarzania danych. W modelu subskrypcyjnym.

Chmura Krajowa: od blockchaina po system kadrowy

Spółka, zachęcając do korzystania z Chmury Krajowej, zaoferuje usługi IaaS (Infrastructure as a Service - infrastruktura jako usługa) - udostępnienie infrastruktury IT; PaaS (Platform as a Service - platforma jako usługa) - udostępnienie kompletnej platformy IT niezbędnej do uruchomienia aplikacji biznesowych, w szczególności baz danych, serwerów aplikacyjnych, serwerów web i zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz SaaS (Software as a Service - oprogramowanie jako usługa). To z kolei udostępnienie zainstalowanego w chmurze oprogramowania realizującego określone funkcje biznesowe, np. pakietu biurowego czy systemu do obsługi kadrowej.

Nasze zaangażowanie w projekt Chmury Krajowej to kolejny etap transformacji cyfrowej, która jest kluczem do realizacji strategii PKO Banku Polskiego „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”. Jako pierwszy klient nowej spółki chcemy być przykładem dla innych firm i instytucji, pokazując, że biznes można z powodzeniem rozwijać w chmurze. Wzrost wykorzystania usług chmurowych jest nieuniknionym trendem światowym. Dotyczy on także polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Im wcześniej i lepiej przygotujemy lokalne, bezpieczne i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, tym większe korzyści możemy odnieść zarówno na poziomie poszczególnych podmiotów, jak i całej gospodarki – twierdzi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Spółka jeszcze w tym roku. Udziały po połowie

PKO Bank Polski i PFR mają operatora Chmury Krajowej powołać jeszcze w tym roku. Oba podmioty mają objąć po 50 proc. udziałów w niej. Późniejszy plan działania jest precyzyjnie skreślony. W I kw. 2019 r. planowane jest zaoferowanie pierwszych usług typu IaaS i PaaS dla wybranych strategicznych klientów. Z kolei w drugiej połowie przyszłego roku pilotażowe usługi będą udostępnione szerszej grupie klientów. Pełna oferta dla wszystkich grup użytkowników ma być dostępna w 2020 roku. Tak przygotowana infrastruktura ma być w przyszłości trampoliną dla gospodarki.

Cyfryzacja to jeden z kluczowych trendów obecnej rewolucji technologicznej, która zaczyna decydować o wszystkim: od konkurencyjności gospodarki przez rozwój małych i średnich firm, czy zarządzanie miastem po usługi medyczne. Oparcie usług cyfrowych o nowoczesną i lokalną infrastrukturę to większe bezpieczeństwo oraz niższe koszty dla biznesu i administracji. W krajach, w których rozwinięte są usługi chmurowe, idzie za nimi szybki wzrost zaawansowania technologicznego gospodarki – uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

24 mld zł w chmury w 5 lat

Światowe trendy są aż nadto widoczne. Przeważająca większość usług jest obecnie uruchamiana i utrzymywana w chmurze. Tam, gdzie jest to rozwiązanie popularne (np. Skandynawia) instytucje zaufania publicznego odnotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w poziomie wykorzystania tego typu usług przez lokalne podmioty. Według ekspertów ów trend nie ominie Polski.

REKLAMA

Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych 5 lat wydatki na usługi chmurowe w Polsce mają wzrosnąć o 24 mld zł. Mają stanowić blisko 30 proc. wszystkich wydatków ma usługi i oprogramowanie IT działających firm w Polsce. W skali UE zaś do 2020 r. analitycy przewidują, że wartość usług chmurowych przekroczy 40 mld euro.

Usługi chmurowe będą realizowane w polskiej jurysdykcji, uwzględniając wymogi poszczególnych sektorów gospodarki oraz administracji publicznej. Naszym priorytetem jest optymalizacja procesów i kosztów IT oraz istotne skrócenie czasu realizacji strategicznych inicjatyw naszych klientów związanych z cyfryzacją - przekonuje Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za Obszar Informatyki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA