REKLAMA

Polacy nie znają umiaru - wyjeżdżając za granicę korzystamy z roamingu jak opętani. Stąd nowe dopłaty

Nic dziwnego, że prawdziwie darmowym roamingiem w myśl zasady roam like at home cieszyliśmy się bardzo krótko. Polacy zaczęli bardzo dużo korzystać ze swoich telefonów na terenie Unii Europejskiej, co jest solą w oku telekomów. Na obsługę klientów w roamingu muszą łożyć spore pieniądze.

25.06.2018 16.55
roaming
REKLAMA
REKLAMA

W zeszłym roku przed samymi wakacjami na mocy nowych przepisów operatorzy musieli dostosować się do zasady roam like at home. Z dnia na dzień musieli przestać pobierać dodatkowe opłaty za roaming, jednocześnie płacąc operatorom zagranicznym za obsługę ich klientów korzystających z usług głosowych, wiadomości i transmisji danych w podróży.

darmowy roaming ue doplaty dlaczego plus play orange t-mobile 3 class="wp-image-758350"

Oczywiście polskie sieci zarabiają na obcokrajowcach, którzy odwiedzają nasz kraj. Jednak nie na tyle, by się to wyrównało. Ceny usług telekomunikacyjnych w naszym kraju są bardzo niskie, w dodatku jesteśmy mało atrakcyjnym turystycznie krajem. Operatorzy nie tylko nagle przestali zarabiać - a usługi w romiangu były drogie - ale muszą dokładać do interesu.

Polacy za granicą się nie ograniczają jeśli chodzi o „darmowy roaming”.

Wzrost wykorzystania usług rok do roku, porównując okres sprzed i po wprowadzeniu zasady roam like at home, wyniósł ok. 1600 proc. Miesięcznie zużycie usług telekomunikacyjnych przez Polaków przewyższa nawet trzykrotnie to, jak wiele wykorzystują mieszkańcy innych państw Unii Europejskiej: 41 minut połączeń wychodzących w miesiącu w porównaniu do średniej 14,23 minuty.

darmowy roaming ue doplaty dlaczego plus play orange t-mobile 3 class="wp-image-758347"

Polacy najczęściej korzystają ze swoich telefonów w takich krajach jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Więcej od nas korzystają w roamingu ze swoich telefonów do dzwonienia wyłącznie mieszkańcy Bułgarii i Rumunii. W dodatku wykorzystujemy ośmiokrotnie więcej usługi w roamingu niż obcokrajowcy w Polsce.

I jak tu się dziwić, że pojawiły się dopłaty za roaming?

Wpływ zasady roam like at home na biznes telekomów widać było w ostatnich wynikach finansowych. Straty z tego tytułu w sprawozdaniach wykazywały wszystkie główne polskie sieci, czyli Plus, Play, Orange i T-Mobile, a jak podaje UKE wyniosły one wedle szacunków łącznie ok. 350 mln zł.

darmowy roaming ue doplaty dlaczego plus play orange t-mobile 1 class="wp-image-758344"
REKLAMA

Telekomy zostały zmuszone do wprowadzenia aktualizacji taryf, by były zgodne z zasadą roam like at home, a jaki będzie miało to skutek dla rynku można było przewidzieć od samego początku. Ustawodawca przewidział jednak furtkę dla sieci, które na nowych przepisach będą tracić więcej niż 3 proc. swojej marży.

W przeciągu blisko roku od wprowadzenia zasady roam like at home wszyscy polscy operatorzy infrastrukturalni nie tylko uzyskali zgody na stosowanie dopłat, ale też te dopłaty do swojej oferty wprowadziło. Ich forma różni się jednak w zależności od sieci (Plus, Play, Orange i T-Mobile).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA