REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Możesz już obsługiwać SMS z Androida w przeglądarce. Podpowiadamy, jak to zrobić

Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą już wysyłać i odbierać wiadomości SMS z użyciem komputerów. Wystarczy raz połączyć aplikację Wiadomości na Androida ze specjalną stroną internetową. Podpowiadamy, jak aktywować tę funkcję.

26.06.2018
14:08
Android pozwala już na obsługę SMS-ów z przeglądarki. Jak to włączyć?
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż od lat korzystamy z komunikatorów internetowych, to wiadomości SMS nadal są w użyciu. Służą nie tylko do kontaktów ze znajomymi, ale też do odbierania np. informacji o zamówieniach ze sklepów internetowych lub kodów do autoryzacji płatności w banku (oraz mnóstwa spamu, jeśli ktoś nieopatrznie podał swój numer w sieci).

Sięganie po telefon, by odczytać takie wiadomości, jest uciążliwe, gdy i tak siedzi się przy komputerze. Komunikatory takie jak Facebook Messenger przyzwyczaiły nas do tego, że wiadomości możemy odbierać na urządzeniu, z którego właśnie korzystamy. Na szczęście Android wreszcie pozwala na obsługę SMS-ów w telefonie prosto z przeglądarki.

sms z przegladarki wiadomosci na androida 2 class="wp-image-758890"

Odbieranie i wysyłanie SMS z przeglądarki - jak to działa?

Aby zacząć obsługiwać SMS-y w przeglądarce na komputerze osobistym, wystarczy skorzystać na telefonie z programu Wiadomości na Androida. To jedna z dziesiątek aplikacji do komunikacji, jakie na przestrzeni lat wydał Google, ale na tę chwilę to właśnie ten program promowany jest jako ten właściwy do obsługi SMS-ów w smartfonie.

Jeśli korzystacie z innej aplikacji, np. tej będącej częścią nakładki od producenta telefonu, Wiadomości na Androida możecie pobrać z Google Play. Program dobrze jest ustawić jako domyślne narzędzie do obsługi SMS-ów. By połączyć go z komputerem osobistym, należy otworzyć w przeglądarce desktopowej stronę messages.android.com i postępować zgodnie z instrukcją.

  • Na telefonie otwórz Wiadomości;
  • Kliknij menu Więcej opcji i wybierz „Wiadomości przez internet”;
  • Zeskanuj kod za pomocą telefonu.

Uwaga: wystąpił mały błąd w tłumaczeniu i w telefonie trzeba znaleźć opcję Wiadomości przez przeglądarkę, a nie Wiadomości przez internet.

sms z przegladarki wiadomosci na androida 1 class="wp-image-758887"

Webaplikacja w przeglądarce utrzymuje stałe połączenie z aplikacją Wiadomości w telefonie.

Z telefonu pobierane są wszystkie wiadomości, jakie użytkownik przechowuje w pamięci urządzenia. Można wyszukiwać kontakty i rozpoczynać konwersację oraz odpisywać na dopiero co odebrane wiadomości. Wątki można archiwizować oraz trwale usuwać - od razu na obu urządzeniach. Obsługiwane są wiadomości grupowe, wysyłanie naklejek oraz obrazków i respektowana jest opcja usuwania znaków specjalnych z SMS-ów ustawiona w telefonie.

Przeglądarka proponuje też przy pierwszym uruchomieniu odbieranie powiadomień. Menu ustawień webaplikacji Wiadomości z kolei nie jest zbyt rozbudowane, ale można w nim włączyć tryb nocny, podgląd treści SMS-ów w powiadomieniach oraz zapamiętać komputer, by nie skanować kodu QR po każdym otwarciu karty w przeglądarce. Są też opcjonalne komunikaty o korzystaniu z transmisji danych na telefonie.

sms z przegladarki wiadomosci na androida 3 class="wp-image-758893"

Jak dotąd znalazłem tylko jeden mały błąd. Zdarza się, że przy kopiowaniu i późniejszym wklejaniu ze schowka numeru, którego użytkownik nie ma jeszcze zapisanego w kontaktach, nie da się wysłać wiadomości. Wtedy numer trzeba przepisać ręcznie. Jest to niezależne od wykorzystywanej przeglądarki i systemu operacyjnego. Zapewne ma to związek z jakimś dziwnym błędem w kodowaniu znaków.

Obsługa wiadomości SMS z telefonu z Androidem w przeglądarce to świetna wiadomość.

Co prawda już lata temu można było korzystać z aplikacji firm trzecich i np. rozszerzeń do Google Chrome, które na to pozwalały, ale rozwiązanie Google’a ma wsparcie twórcy systemu operacyjnego, jest eleganckie i działa bardzo sprawnie - niezależnie od systemu operacyjnego wykorzystywanego w komputerze.

REKLAMA
sms z przegladarki wiadomosci na androida 4 class="wp-image-758896"

Jak na razie co prawda SMS-y można odbierać tylko w ramach przeglądarki, ale pewnie tylko kwestią czasu jest, aż pojawią się samodzielne programy na systemy Windows i Mac, będące nakładkami na stronę internetową. Takie aplikacje pojawiły się w końcu bardzo szybko w przypadku desktopowego wydania WhatsApp, które działo na podobnej zasadzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA