REKLAMA

Ważna aktualizacja systemu Windows. Microsoft sprząta bałagan po łatce na Spectre

Usterka Spectre w procesorach Intela nie tylko wywołała niemały problem dla całej branży elektronicznej. Opracowana przez niego łatka programowa okazała się wadliwa. Ruszyła akcja jej wycofywania.

29.01.2018 10.47
Spectre Windows aktualizacja
REKLAMA
REKLAMA

To już drugi raz w tym miesiącu, gdy Microsoft publikuje pilną aktualizację Windows poza harmonogramem (drugi wtorek miesiąca). Po raz kolejny ma to związek z wadliwą konstrukcją procesorów Intela, która potencjalnie umożliwia cyberprzestępcom kradzież danych. Ta pierwsza została opracowana wspólnie przez Microsoft i Intela dla systemów Windows 7 i nowszych. Teraz do Windows Update trafiła druga, która… usuwa pierwszą.

Dlaczego opracowano pilną aktualizację, która usuwa pilną aktualizację? Ponieważ Intel sam przyznał, że opracował ją w zbyt dużym pośpiechu. W efekcie jej zastosowania wybrane komputery mogą przestać działać stabilnie, uruchamiając się ponownie w sposób niekontrolowany. Nowa łatka została poprawiona przez Microsoft i rzekomo niweluje problemy, jakie powodowała ta pierwsza, właśnie usuwana.

Jak zainstalować stabilną wersję aktualizacji Windows niwelującą zawieszanie się komputera w wyniku usterki Intel Spectre?

Jeżeli nie jesteś pewien, co robisz, jak działa system operacyjny i o co w tym właściwie chodzi, najlepiej nie rób nic. Usługa Windows Update sama oceni, czy twój system wymaga aktualizacji i zastosuje ową aktualizację lub ją pominie z uwagi na brak konieczności jej stosowania. Niewykluczone jednak, że niektórzy z was posiadają nietypowe konfiguracje sprzętu i mają na tyle poważne problemy, że nie mogą czekać na to, aż zadziałają automatyczne usługi konserwujące system operacyjny.

W tym wypadku należy zacząć od odwiedzin ustawień modułu Windows Update. Należy kliknąć Menu Start, następnie Ustawienia, tam Aktualizacja i zabezpieczeniaWindows Update i Sprawdź aktualizacje. System wtedy raz jeszcze sprawdzi dostępność aktualizacji i, jeżeli jest jakaś potrzebna, doinstaluje ją.

REKLAMA

Niewykluczone, że problemy są na tyle duże, że nawet i moduł Windows Update nie pomoże. W takim wypadku w powyższym oknie Windows Update należy kliknąć w Wyświetl historię zainstalowanych aktualizacji i sprawdzić, czy poprawka oznaczona jako KB4078130 jest zainstalowana. Jeżeli nie, można ją pobrać i zainstalować ręcznie z witryny Microsoftu.

Dodatkowo, jeżeli jesteś administratorem zarządzającym flotą komputerów z systemami Microsoftu, odwiedź witrynę poradnikową, która ułatwi automatyzację wdrażania właściwych aktualizacji. Ta witryna opisuje przypadek Windows, ta opisuje przypadek Windows Server.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA