Ważna aktualizacja systemu Windows. Microsoft sprząta bałagan po łatce na Spectre
Usterka Spectre w procesorach Intela nie tylko wywołała niemały problem dla całej branży elektronicznej. Opracowana przez niego łatka programowa okazała się wadliwa. Ruszyła akcja jej wycofywania.
To już drugi raz w tym miesiącu, gdy Microsoft publikuje pilną aktualizację Windows poza harmonogramem (drugi wtorek miesiąca). Po raz kolejny ma to związek z wadliwą konstrukcją procesorów Intela, która potencjalnie umożliwia cyberprzestępcom kradzież danych. Ta pierwsza została opracowana wspólnie przez Microsoft i Intela dla systemów Windows 7 i nowszych. Teraz do Windows Update trafiła druga, która… usuwa pierwszą.
Dlaczego opracowano pilną aktualizację, która usuwa pilną aktualizację? Ponieważ Intel sam przyznał, że opracował ją w zbyt dużym pośpiechu. W efekcie jej zastosowania wybrane komputery mogą przestać działać stabilnie, uruchamiając się ponownie w sposób niekontrolowany. Nowa łatka została poprawiona przez Microsoft i rzekomo niweluje problemy, jakie powodowała ta pierwsza, właśnie usuwana.
Jak zainstalować stabilną wersję aktualizacji Windows niwelującą zawieszanie się komputera w wyniku usterki Intel Spectre?
Jeżeli nie jesteś pewien, co robisz, jak działa system operacyjny i o co w tym właściwie chodzi, najlepiej nie rób nic. Usługa Windows Update sama oceni, czy twój system wymaga aktualizacji i zastosuje ową aktualizację lub ją pominie z uwagi na brak konieczności jej stosowania. Niewykluczone jednak, że niektórzy z was posiadają nietypowe konfiguracje sprzętu i mają na tyle poważne problemy, że nie mogą czekać na to, aż zadziałają automatyczne usługi konserwujące system operacyjny.
W tym wypadku należy zacząć od odwiedzin ustawień modułu Windows Update. Należy kliknąć Menu Start, następnie Ustawienia, tam Aktualizacja i zabezpieczenia, Windows Update i Sprawdź aktualizacje. System wtedy raz jeszcze sprawdzi dostępność aktualizacji i, jeżeli jest jakaś potrzebna, doinstaluje ją.
Niewykluczone, że problemy są na tyle duże, że nawet i moduł Windows Update nie pomoże. W takim wypadku w powyższym oknie Windows Update należy kliknąć w Wyświetl historię zainstalowanych aktualizacji i sprawdzić, czy poprawka oznaczona jako KB4078130 jest zainstalowana. Jeżeli nie, można ją pobrać i zainstalować ręcznie z witryny Microsoftu.
Dodatkowo, jeżeli jesteś administratorem zarządzającym flotą komputerów z systemami Microsoftu, odwiedź witrynę poradnikową, która ułatwi automatyzację wdrażania właściwych aktualizacji. Ta witryna opisuje przypadek Windows, ta opisuje przypadek Windows Server.