REKLAMA

Poprawki eliminujące błędy Spectre i Meltdown mogą powodować restarty komputerów. Także tych nowych

Poprawki błędów Meltdown oraz Spectre powodują niewłaściwe działanie nowych procesorów i wyłączanie się wyposażonych w nie komputerów. Co więcej, Intel nie wie, jak temu zaradzić.

19.01.2018 10.13
Intel Spectre Meltdown Intel Core 9. generacji
REKLAMA
REKLAMA

Intel przyznał, że wydane tydzień temu poprawki do błędów Spectre oraz Meltdown mają istotny wpływ na nowe procesory. Wcześniej firma zapewniała, że ich działanie odczują wyłącznie posiadacze komputerów z układami Intel Core 5. generacji (Broadwell) lub starszymi. Teraz okazuje się, że problemy dotyczą także nowszych modeli Skylake (6 gen.) oraz Kaby Lake (7 gen.)

Na czym polega problem?

Część użytkowników skarży się, że po zaaplikowaniu nowego mikrokodu Intela oraz poprawek systemów operacyjnych, ich komputery zaczęły się samoistnie restartować. To zmusiło Intela do wygłoszenia stosownego oświadczenia. Navin Shenoy, wiceszef Data Center Group w Intelu przyznał, że problemy dotyczą także konfiguracji wyposażonych w najnowsze procesory.

Niestety nie jest znana przyczyna tych problemów. Pracownicy Intela jeszcze jej nie znaleźli, ale podobno są bardzo blisko swojego celu. Navin Sheoy obiecał, że jego firma będzie nadal pracować nad rozwiązaniem, a do tego w przyszłym tygodniu zacznie udostępniać wczesne wersje nowych mikrokodów swoim partnerom, co pozwoli na rozpoczęcie testów i ewentualne udostępnienie ich użytkownikom.

Spectre i Meltdown zbierają coraz większe żniwo.

REKLAMA

Co prawda części problemów udało się zapobiec, jednak na ich miejsce pojawiły się nowe. Dodatkowo aktualizacje powodują spadki wydajności, które wynoszą od kilku do kilkunastu procent. Warto mieć jednak świadomość, że problemy te dotyczą przede wszystkim zastosowań profesjonalnych i nie odczuje ich przeciętny użytkownik, zwłaszcza jeżeli używa komputera do tak prozaicznych zastosowań jak praca biurowa, konsumpcja multimediów, przeglądanie sieci oraz granie.

Generalnie nie macie się czego obawiać. Chyba że wasz komputer nagle zacznie się samoistnie resetować. Wtedy będziecie mogli podejrzewać, że jest to wina Intela. Jeżeli macie takie problemy, pozostaje czekać na ich rozwiązanie, które powinno pojawić się w przeciągu kilku następnych dni lub najdalej tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA